Ковачевски: Недоаѓањето на некои министри е порака за неоправданоста на руската агресија

Од:

„Ова е една исклучително значајна конференција која се одржува во Скопје. Ако ОБСЕ пред 30 години и помогна на Македонија, денес Македонија му помогна на ОБСЕ да биде најголемата регионална организација во Европа“, рече премиерот Димитар Ковачевски на пристигнувањето на Самитот на ОБСЕ кој се одржува во „Борис Трајковски“.

Според него, Македонија претседавала со ОБСЕ во најтешките моменти кога светот бил соочен со руската агресија врз Украина.

Во однос на недоаѓањето на некои делегации меѓу кои и на украинската поради присуството на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров,
Ковачевски рече дека секоја земја испраќа порака на свој начин.

– Вчера јас имав средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен и со министерот за надворешни работи на Велика Британија, Дејвид Камерун, ние треба да бидеме свесни дека секоја земја испраќа порака на свој начин за војната во Украина и неоправданоста на оваа агресија. Истото ќе го направам и јас во првото излагање кое ќе го имам – истакна Ковачевски.

Би можело да ве интересира

СДСМ оддаде почит на ликот и делото на народниот херој Кузман Јосифовски Питу: Аманетот на НОБ ќе го исполниме

Ковачевски: Треба да следува апанажа доколку некој извршувал општествена функција

Орце Костов

Лавров: САД водат директна војна против Русија

Ковачевски и Спасовски побарале апанажа: За една година ќе добијат по 30.000 евра

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ ја враќа Универзална сала на Скопје

Ковачевски: Им се извинувам на медиумите, не сакам да се им се случи она што се случуваше до 2016

Орце Костов