bislimovski

Економија

РКЕ ја намали цената на струјата за да не се почувствува враќањето на ДДВ од пет на десет отсто

Орце Костов
Регулаторната комисија ги намали цените на електричната енергија во првите два блока за домаќинствата, како и за малите потрошувачи, но цените се објавени без ддв-то
Економија

Бислимовски: За две недели ќе се знае дали ќе има нова цена на струјата, блок-тарифите остануваат и во 2023 година

Орце Костов
Откако ќе завршат тендерите за набавка на електрична енергија на универзалнииот снабдувач ЕВН Хоме и за набавка на загуби за МЕПСО и во Електродистрибуција за
Економија

Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

А1он
Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат анализите на Регулаторната комисија за
Економија

Сторнирани сметките на БЕГ за август, граѓаните ќе добијат нови

А1он
Сметките на БЕГ за топлинска енергија се сторнирани и граѓаните ќе добијат нови корегирани сметки за месец август, изјави претседателот на Регулаторната комисија за енергетика
Економија

Бислимоски почна да штеди во РКЕ: Дојдов на работа по скали, планирам да ослабам

Орце Костов
Државните институции од денес имаат задолженија за намалување на потрошувачката на електрична енергија, а мерки за штедење ќе преземе и Регулаторната комисија за енергетика. Претседателот
Економија

Бислимоски: БЕГ да ги сторнира сметките за парно бидејќи се пресметани без субвенции за топлинска енергија

Орце Костов
Откако снабдувачот со топлинска енергија БЕГ на скопјани им достави повисоки за 40% наместо со најавеното покачување од 14 отсто, Регулаторната одлука побара од БЕГ