butel

Македонија

Градоначалникот на Бутел нуди бесплатен превоз за стари и изнемоштени: Мило ми е што никој не ја злоупотреби можноста

Маја Илиевска-Пачемска
По најавата за штрајк на ЈСП, доцна синоќа градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски, понуди бесплатен превоз за стари и изнемоштени лица кои имаат потреба
Македонија

Костовски: Самохраните родители и корисниците на социјална помош нема да плаќаат партиципација во детските градинки за своите деца

А1он
„Денес на мој предлог, а од страна на советот на Општина Бутел беше изгласана одлука со која се ослободуваат од плаќање родителите корисници на социјална
Македонија

Која општина колку должи и зошто: Ѓорче Петров со најголем минус, Аеродром со најмногу пари во каса

Кристијан Ландов
Општината Ѓорче Петров има најголем долг наследен од претходниот градоначалник, а Кисела Вода е на второто место, споредено со останатите пет најголеми скопски општини. Аеродром
Македонија

ВИДЕО: Градоначалникот Дарко Костовски вети, но во првите четири недели не ја отстапи општинската зграда на поликлиниката во Бутел

Маја Илиевска-Пачемска
Новиот градоначалник на Бутел, Дарко Костовски, во изборната кампања на бутелчани им ветуваше дека ако биде избран, во првиот месец од градоначалникувањето ќе се откаже
Македонија

Митева: Во Општина Бутел 40 луѓе биле на платен список, а не оделе на работа

А1он
Ниската доверба на граѓаните во градоначалниците на СДСМ се темелела на катастрофалните состојби во општините. Неспособноста на СДСМ во општините била на значително високо ниво
Македонија

Улицата „Лазо Трповски“ во Бутел во следните три дена затворена за сообраќај

А1он
Поради изведување градежни работи, улицата „Лазо Трповски“ во Општината Бутел ќе биде затворена за сообраќај од утре до среда, на потегот од кривината со улицата
Економија

(ВИДЕО) Заев: Вршиме прва реконструкција на патот Бутел-Љуботен по 28 години

А1он
Увид во градежните работи од втора фаза за реконструкција на патот од село Бутел до село Љуботен, изврши денеска премиерот Зоран Заев, заедно со министерот
Македонија

Бутел ќе субвенционира до 3 илјади денари за секој купен велосипед или електричен тротинет

А1он
Од денеска во општина Бутел е отворен Јавен повик за субвенционирање на велосипеди и електрични тротинети. Општината информира дека очекува голема заинтересираност од жителите и
Македонија

ДИК: Немало прекин ниту инцидент во Бутел, недоразбирањето околу фотографирање на гласачко ливче е надминато

Маја Илиевска-Пачемска
По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија Адмир Шабани вели дека инцидент немало. Недоразбирањето било
Економија

ВИДЕО: Општина Бутел ќе добие социјална зграда со 312 станови и нова поликлиника, најави Спасовски

А1он
Во Општина Бутел се гради најголемата социјална зграда со 312 станови која ќе овозможи покрив на глава на голем дел од социјално ранливите категори. Градежните