ИВЗ е против зголемен полициски час за празниците, а нема да ги откажат ниту молитвите во џамиите

Од:

Исламската верска заедница пред два дена испратила писмо до Владата, кое денеска го објавија и јавно, со кое бараат да не се воведува дополнителен полициски час за време на продолжениот викенд, односно празникот Рамазан Бајрам. Во писмото наведуваат дека нема да се откажат ниту од молитвата во верските објекти.

Është dërguar me datë 18 maj 2020Deri te: Qeveria e RMV-ës-Shtabi Kryesor Kordinues i Krizave – Komisioni për sëmundje ngjitëse

Posted by Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë-Исламска Верска Заедница на Македонија on Среда, 20 мај 2020

Писмото е испратено и до Комисијата за заразни болести, која пак, денеска ѝ предложи на Владата да воведе рестрикција за движење од сабота во 19 часот до вторник во 05 часот наутро. Ваквиот предлог го правдаше и министерот Вено Филипче, според кого, на овој начин ќе се спречи ширењето на коронавирусот, со оглед дека не се почитуваат препораките за заштита од инфекцијата со држење дистанца и носење заштитна опрема.

Владата на седница треба да ја потврди или одбие препораката за воведување продолжен полициски час.

Би можело да ве интересира

Шест лица денеска донирале крвна плазма, вкупно обезбедени 52 единици за третман на лица со Ковид-19

А1он

Филипче: Нема раст на процентот на хоспитализирани пациенти со Ковид-19

А1он

Обвинителството бара казни од по 2.000 евра за девет скопјани кои не почитувале полициски час

А1он

Во Скопје 1.788 активни случаи на Ковид-19

А1он

88 новозаразени од Ковид-19, починати се три лица

А1он

Подготовки за есенскиот бран: Се формираат регионални „Ковид – центри“ во 16 општини

Ана Ололовска