ivz

Македонија

ИВЗ: Рамадан Рамадани да не го пика носот каде што не му е местото

А1он
ИВЗ на Република Македонија, муфтиството Скопје реагира на вчерашниот натпис „ИВЗ бара да запре изградбата на местото на Бурмали џамија“, а се однесува на изјавата
Македонија

ИВЗ ги осуди насилзтвата врз основа на етничка и верска припадност

А1он
Исламската верска заедница ги осудува сите настани кои имаат за цел да предизвикуваат насилство и омраза меѓу граѓаните врз основа на етничка или верска припадност. По последниот настан
Македонија

Поглавар на ИВЗ: Обединувањето на албанските земји е Божја волја

А1он
Поглаварот на ИВЗ, во интервју за порталот „Журнал“, повикува на обединување на Албанците. Божја волја е обединување на сите Албанци во една земја, порача Реисот
Македонија

Поглаварот на ИВЗ им го честита Курбан Бајрам на верниците

А1он
Поглаварот на Исламската верска заедница на Република Македонија, Реис Ул Улема Сулејман ефенди Реџепи денеска упати порака во која на сите муслимани им го честита
Македонија

Поглаварот на ИВЗ апелира за единство, соживот и толеранција

А1он
Поглаварот на Исламската верска заедница Реис Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи им го честита празникот Рамазан Бајрам на сите верници од муслиманска вероисповед. „Единството помеѓу
Македонија

Рамазанска порака од ИВЗ : Помогнете на сиромашните и бедните

А1он
Поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис-улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи по повод почнувањето на Светиот месец Рамазан упати рамазанска порака. „Почитувани верници,