Разрешен струшкиот муфтија

Од:

Струшкиот муфтија во ИВЗ Ферат Полиси, попладнево е разрешен од функцијата прв човек на муфтиството во Струга. Највисокото раководство на ИВЗ денеска на седницата покрај Полиси донело одлука за разрешување и на сите тела на муфтиството во Струга.

Разрешувањето дошло после последните случувања со рушењето на дел од Мустафа Челеби џамијата во Струга, но и поради прекршување на интереси на муслиманите во Струга и протоколот кој ИВЗ го потпишала со Дијасетот на Исламската верска заедница во Турција, а кој што предвидувал реконструкција и реставрирање на џамијата во Струга како и заштита на елементите на османлиската архитректура кој ги поседувала џамијата но не и нејзино рушење се вели во соопштението на ИВЗ.

Од таму велат дека до избор на нов муфтија ќе бидат ангажирани нови луѓе во извршување на секојдневните обврски. Струшкиот муфтија Полиси не е достапен за коментар. Инаку градежните работи денеска беа прекинати. Полиси телефонски претходно кажа дека ги поседувале сите потребни одобренија. Тврдеше дека со турскиот амбасадор потпишале протокол за тоа што ќе се руши, и кој дел е под заштита. На ова реагираа и од Завод и музеј Охрид.

„Не ми е јасно какво одобрение добило муфтиството од локалната самоуправа и тоа е невалидно. Имам сознанија дека е потпишан меморандум за нерушење на џамијата, не само на најстариот дел. Јас за друг меморандум не знам освен тој што беше.Јас знам дека е против турксата амбасада ова што се случува“, рече Тања Паскали Бунташевска директор на Завод и музеј Охрид

Реагираа и политичките партии. Од ДПА во Струга велат дека Полиси бил марионета во рацете на градоначалникот на Струга,Рамиз Мерко

„Затоа стружани не заслужуваат една марионета на Рамиз Мерко како што е муфтијата Ферат Полиси. Овој градоначалник брза да го измени деталниот урбанистички план за легализација на неговите валкани бизниси, а не за давање локција за изградба на нова џамија во Струга“, рече Лавдрим Елмази претседател на огранокот на Дпа во Струга.

Извори од турската заедница во Македонија за А1 велат , дека на рушењето на дел од џамијата реагирал и турскиот премиер Ердоган, кој од македонскиот амбасадор во Турција побарал објаснување што навистина се случува на терен, иако официјално нема реакција од Амбасадата на Турција во Скопје.

Од Завод и музеј во Охрид, кој се надлежни за овој објект велат дека џамијата е изградена во 16 век, и дека целиот објект е под заштита вклучувајки ја и доградбата на џамијата. Директорката на оваа устанува вели оти за оваа постапка некој треба кривично да одговара, и оти на ред сега се надлежните инспекциски служби.

Мики Трајковски

Би можело да ве интересира

Филипче на средба со поглаварите на МПЦ-ОА и на ИВЗ: Сите треба активно да придонесат во битката со пандемијата

Жарко Настоски

Дали новата селефиска верска заедница во Македонија е закана – проучувачите со свој став

Кристијан Ландов

Реисот на ИВЗ го демантира Ангелов: Без осуда за скандирањето, туку со пофални зборови за УЧК

Стојанче Ангелов и реисот Фетаи заеднички го осудија скандирањето „УЧК“ на собири и протести

Жарко Настоски

Шаќир Фетаху нов поглавар на ИВЗ

Ана Ололовска

Груби се сретна со првиот човек на ИВЗ, Фетаху: Нашата прозападна ориентација е загарантирана

Жарко Настоски

2 comments

Gajver 04/06/2012 - 17:02 at 17:02

Така треба бе кој е тој да руши нешто што не градел од део му ли е тоа.

Reply
adi 04/06/2012 - 20:23 at 20:23

se sto se raboti od islamska vera se pravi polemiki. taa gospogjata od muzejot ne ja brani starosta na dzamijata tuku nesaka da se gradi pogolema i poubava dzamija koja se naogja vo centarot na struga koja za hristijanite kako trn vo oko… taa ako saka da zastiti stari gradbi od turskoto neka gi strusi site prodavnici vo ohridskiot amam, koj e postar i od dzamijata vo struga.

Reply

Leave a Comment

5 × 5 =