Пуштена во употреба Саат кула џамијата во Дебар

Од:

Вчера во употреба во Дебар беше пуштена Саат-кула-џамијата која што е лоцирана во центарот на Градот.

dobivaj vesti na viber

– Ова е настан кој ние дебарчани го очекуваме со денови, недели и месеци и ете на крај го доживеавме овој исторски ден за нас. Во овој свет храм дебарчани ја имаат својата историја. Реализиацијата на овој сон на верниците се случува во година кога ја одбележуваме 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме. Симболиката е вметната и тука. Оградата околу џамијата има 100 прозорци на кои има 100 сијалици, а во дворот засадени се 100 садници од бор, рече во обраќањето дебарскиот муфтија, Ефенди Ружди Љата.

На свеченото пуштање на употреба на џамијата присуствуваше и поглаварот на ИВЗ реиз ул улема, Ефенди Сулејман Реџепи, со претставници од заедницата, имами и муфтии од повеќе општини од Македонија и лидерот на ДУИ Али Ахмети

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за дебарчанец кој на парцела на МПЦ изградил дивоградба

А1он

Кривична пријава за сопружници од Дебар што си го принудувале детето да питачи во Струга

А1он

ИВЗ имаше наредба верниците да ја сфатат сериозно вакцинацијата, поглаварот на ИВЗ Фетаху го поддржа вакцинирањето

Маја Илиевска-Пачемска

Во Дебар по еден месец регистриран нов ковид случај

А1он

Владата даде согласност за нови имиња на улиците, плоштадите, населбите и мостовите во Дебар

Ана Ололовска

Повредените од сообраќајка во Дебар во стабилна здравствена состојба

Leave a Comment

eighteen − 18 =