ИВЗ урива џамија во Струга, Заводот обвинува за кривично дело

Од:

Муфтивството на ИВЗ во Струга ја урива џамијата Мустафа Челеби која важи за главна џамија и седиште на ИВЗ во Струга, информираат од „Завод и музеј Охрид“.

Директорката на оваа институција, Тања Паскали Бунташевска за А1 телефионски изјави дека станува збор за заштитено споменично добро и дека не смеат да се прават активности без дозвола на службите за заштита и Министерството за транснпорт и врски.

„Ова претставува кривично дело бидејќи џамијата потекнува од 16 и 17 век. Информирани се сите надлежни служби, на лице место беше државниот градежен инспекторат, претставници на Управата за културно наследство како и струшката полиција“.

Се слушнав и со муфтијата во ИВЗ Струга, Ферат Полиси и барав од него да прекинат со уривањето но и активностите и натаму продолжуваат, рече Паскали Бунташевска..
Струшкиот муфтија за А1 демантира дека се урива џамијата.

„Не се урива делот што е под заштита туку само делот што е додаден пред 20 години и на тоа месѕто ќе има проширување, рече муфтијата Полиси за А1.

Неофицијајално дознаваме дека информација за уривање на џамијата во Струга стигнала и до турската влада која што реагирала на ваквите активности бидејќи Мустафа Челеби чие име го носи џамијата, бил Турчин.

Би можело да ве интересира

Потврден првиот случај со омикрон во Струга

А1он

Професорот што со метален предмет удри ученик во Струга бил проблематичен подолго време

А1он

Професор со метален предмет претепал средношколец

А1он

Струга новогодишно украсена

А1он

Општина Струга обвинува за крадење електрична енергија од јавното осветлување

А1он

Нормализиран сообраќајот на патот Струга – Ќафасан

А1он

3 comments

Mara 01/06/2012 - 14:29 at 14:29

Vo struga vladee gradonacalnikot( zaedno so ferat polisi ). Nikoj nema da reagira ,vamu zakoni ne vazat! Zakonot na Merko e i nikoj ne mu moze nisto!

Reply
Robert 01/06/2012 - 18:45 at 18:45

E mori maro…. Taka e. ama ke gradat nova,pogolema,poubava,siteda se soberat vnatre. So e bitna istorijata? Mnogu imaat poim tie od zivotot… Megalomani. Abe i na 15000 kvadrati da e… Pak se inferiorna( duhovno) religija

Reply
Turce 01/06/2012 - 19:29 at 19:29

Dobro be ovie nevernicive od DUI I DPMNE, ke ostavat li nesto sveto vo ovaa drzava. Cie nasledstvo tie rusat? Sto imaat napraveno tie, osven sto go opljackaa narodot? Zar moraa da rusat spomenik od kulturnoto nasledstvo na RM, za da preku gradenje na novi glupavi gradbi, kradat i perat pari. Ima li pogolemi nevernici od ovie od koalicijata. Degenerici ja vodat drzavava vo propast….!!

Reply

Leave a Comment

twelve + 1 =