ivz

Македонија

ИВЗ ги откажа протестите за Бурмали џамија планирани за 15 март

А1он
Протестите планирани за 15 март за прашањето на Бурмали џамија, Исламската верска заедница ќе ги одложи за неопределно време. Како што пренесуваат медиумите на албански
Македонија

ИВЗ ги осудува насилствата и злоупотребата на верски објекти

А1он
Исламската верска заедница ги осуди последните насилни протести во Скопје и изрази огорченост за насилството на маскирани хулигани против деца. Исламската заедница е загрижена од појавата
Македонија

ИВЗ: Рамадан Рамадани да не го пика носот каде што не му е местото

А1он
ИВЗ на Република Македонија, муфтиството Скопје реагира на вчерашниот натпис „ИВЗ бара да запре изградбата на местото на Бурмали џамија“, а се однесува на изјавата
Македонија

ИВЗ ги осуди насилзтвата врз основа на етничка и верска припадност

А1он
Исламската верска заедница ги осудува сите настани кои имаат за цел да предизвикуваат насилство и омраза меѓу граѓаните врз основа на етничка или верска припадност. По последниот настан
Македонија

Поглавар на ИВЗ: Обединувањето на албанските земји е Божја волја

А1он
Поглаварот на ИВЗ, во интервју за порталот „Журнал“, повикува на обединување на Албанците. Божја волја е обединување на сите Албанци во една земја, порача Реисот
Македонија

Поглаварот на ИВЗ им го честита Курбан Бајрам на верниците

А1он
Поглаварот на Исламската верска заедница на Република Македонија, Реис Ул Улема Сулејман ефенди Реџепи денеска упати порака во која на сите муслимани им го честита
Македонија

Поглаварот на ИВЗ апелира за единство, соживот и толеранција

А1он
Поглаварот на Исламската верска заедница Реис Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи им го честита празникот Рамазан Бајрам на сите верници од муслиманска вероисповед. „Единството помеѓу