Почина Јакуп Селимовски

Од:

По кратко боледување денеска почина Јакуп Селимовски. Селимовски во ИВЗ ја вршеше функцијата директор на секторот за верска просвета. Селимовски беше последниот Реис ул улема на ИВЗ во поранешна Југославија.

Селимовски имаше значајна улога во организирањето и функционирањето на Исламската Верска заедница во Македонија. Селимовски секогаш се бореше против напливот на радикалниот ислам во Македонија.
Јакуп Селимовски беше роден 1946 година во Кичево.

Ја започна кариерата како учител во Исламската асоцијација по враќањето во Македонија. Селимовски почина во болница во Турција.

Погребот на Јакуп Селимовски ќе се одржи на 30 март 2013 година, после намазот на Икиндија во неговиот роден град Кичево.

Т. П.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бузаку: Реџепи земал 700 илјади евра, исплаќајќи ги преку ИВЗ на приватна фирма

Кристијан Ландов

Бузаку по изјавата на Реџепи дека е геј: Тој е стар човек и сам не знае што зборува

Кристијан Ландов

Реџепи за Бузаку по ултиматумот: Со геј не се занимавам

Кристијан Ландов

Бузаку со ултиматум: Реџепи за 72 часа да го напушти седиштето на ИВЗ

Кристијан Ландов

Обвинет во Диво Насеље до Сулејман Реџепи: Ролекс, не заборавај да побараш прошка од Бог за злосторствата што ги имаш направено

Ана Ололовска

Договорена е доградба на минарето во Охрид, Заев негира

Кристијан Ландов

Leave a Comment

sixteen + 14 =