vera

Македонија

Втор ден на Светската конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог

А1он
Семејството, миграциите, бегалските кризи и тероризмот како предизвици за интеркултурниот и меѓурелигискиот дијалог, како и употребата и злоупотребата на современите начини за електронска комуникација и на
Македонија

Божиновска: Верниците од муслиманска и христијанска вероисповед да ги почитуваат начелата на верата

А1он
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска денеска преку соопштение ги повика верниците од муслиманска и христијанска вероисповед да
Свет

Дали христијаните ќе го слават Божик во ист ден?

А1он
На Сеправославниот собор кој треба да се одржи догодина во Истанбул се очекува да биде отворено прашањето за редифинирање на Јулијанскиот календар. Според информациите кои
Свет

Адвокат ги тужи Израел и Италија за распнувањето на Исус

А1он
Дола Индидис, адвокат и поранешен судија од Кенија, наводно планира да го тужи Тибериј, Понтиј Пилат, еврејскиот водач, кралот Херод, државата Италија и државата Израел,
Македонија

Денеска е Св. великомаченик Прокопиј и Преподобен Теофил

А1он
Денеска е Св. великомаченик Прокопиј и Преподобен Теофил. Свети Прокопиј се роди во Ерусалим. Роденото име му беше Неаниј. Татко му умре набргу по неговото
Македонија

Групно крштевање во водите на Тиквешкото Езеро

А1он
Осумнаесет лица денеска беа групно крстени во водите на Тиквешкото Езеро. – Настанот е во организација на Повардарската Епархија. Лани за прв пат пристапивме кон