ramazan bajram

Македонија

Редарски служби за Велигден и Рамазан Барјам, кинеските вакцини во петок

А1он
Верските лидери за Велигден и Рамазан Барјам ќе треба да обезбедат редари, задолжени за организирање на чествувањето кои би требало да се одржува надвор, односно
Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

А1он
Претседателот Стево Пендаросвки, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед, со желба празникот да го поминат во среќа,
Македонија

Бајрамска честитка од поглаварот на ИВЗ: Благодарност за разбирањето што го покажавте за рестриктивните мерки, за сериозноста и за дисциплината

А1он
Реисул Улема на ИВЗ Сулејман Реџепи упати честитка до сите верници од исламска вероиповед по повод утрешниот Фитр Бајрам. – Почитуавани браќа и сестри, дами
Регион

Четиридневен полициски час од 23 мај за Рамазан Бајрам во Турција

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека на територијата на целата земја од 23 мај ќе биде воведен четиридневен полициски час, за време на
Македонија

ДОМ им го честита празникот Рамазан Бајрам на граѓаните од муслиманска вероисповед

А1он
ДОМ срдечно им го честита празникот Рамазан Бајрам на сите граѓани на Република Македонија од муслиманска вероисповед, посакувајќи им добро здравје, мир и лична благосостојба.
Македонија

Заев: Да го шириме почитувањето и разбирањето едни за други и да создаваме дела за идните генерации

А1он
Премиерот Зоран Заев упати писмо со честитки по повод муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Сулејман Реџепи, со
Македонија

По повод Рамазан Бајрам утринска молитва во сите џамии во Дебарско

А1он
По едномесечниот пост, исламските верници и во дебарското муфтиство почнаа со одбележување на големиот празник Рамазан или Фитер Бајрам. Утринска молитва беше одржана во сите