Груби се сретна со првиот човек на ИВЗ, Фетаху: Нашата прозападна ориентација е загарантирана

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска се сретна со вршителот на должноста претседател на Исламската верска заедница, Шаќир Фетаху.

На средбата, Груби, како што соопшти неговиот Кабинет, му пренесе на Фетаху дека Владата континуирано прави напори за негување на меѓуверската хармонија во Република Северна Македонија и дека Владата внимателно ќе продолжи да ги решава прашањата што се важни за ИВЗ и за другите верски заедници во земјата.

Фетаху посочи дека припадниците на исламот коегзистираат во посебна хармонија со припадниците на другите вери, со што на земјата и се дава тон на толерантна држава и посветена на социјален, економски развој итн.

Двајцата соговорници разговараа и за активностите на ИВЗ на Република Северна Македонија и нивните средби со сестрински организации, како и за негувањето на добрите меѓучовечки, меѓурелигиски и меѓуетнички односи. Соговорниците, исто така разменија мислења и за прозападната ориентација на земјата и за продлабочувањето на соработката на Владата со ИВЗ, како и за определбата на Република Северна Македонија да создаде еднакво општество за сите, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Груби: Нема сомнеж во парламентарното мнозинство, сите коалициски партнери се против оставката на Заев

А1он

Министрите немаат вина, смета Груби за тетовската трагедија и додава дека не треба да се прифатат оставките

Ландов

Груби-Мејер: Изборите ќе се одржат во демократски и европски дух

А1он

Груби: Да не беше Охрид, ќе ги немаше ни Преспа, ни НАТО

А1он

Груби: Трошокот за 20-годишнината од Охридскиот рамовен договор нема да биде поголем од придобивката

Груби: Помалубројните заедници не се доволно застапени во јавната администрација