Груби се сретна со првиот човек на ИВЗ, Фетаху: Нашата прозападна ориентација е загарантирана

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска се сретна со вршителот на должноста претседател на Исламската верска заедница, Шаќир Фетаху.

dobivaj vesti na viber

На средбата, Груби, како што соопшти неговиот Кабинет, му пренесе на Фетаху дека Владата континуирано прави напори за негување на меѓуверската хармонија во Република Северна Македонија и дека Владата внимателно ќе продолжи да ги решава прашањата што се важни за ИВЗ и за другите верски заедници во земјата.

Фетаху посочи дека припадниците на исламот коегзистираат во посебна хармонија со припадниците на другите вери, со што на земјата и се дава тон на толерантна држава и посветена на социјален, економски развој итн.

Двајцата соговорници разговараа и за активностите на ИВЗ на Република Северна Македонија и нивните средби со сестрински организации, како и за негувањето на добрите меѓучовечки, меѓурелигиски и меѓуетнички односи. Соговорниците, исто така разменија мислења и за прозападната ориентација на земјата и за продлабочувањето на соработката на Владата со ИВЗ, како и за определбата на Република Северна Македонија да создаде еднакво општество за сите, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Дали ЕТЦ ТРАВЕЛ, сопственост на братот на Артан Груби ќе профитира од аранжманите за Порто за мечот Македонија – Португалија

Катерина Павлова-Николовска

ИВЗ имаше наредба верниците да ја сфатат сериозно вакцинацијата, поглаварот на ИВЗ Фетаху го поддржа вакцинирањето

Маја Илиевска-Пачемска

Груби: Оптимист сум за резултатите од посетата во Софија

А1он

Бугарското МНР не е информирано за француската иницијатива

А1он

Груби: Постои француска иницијатива за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Груби и Владата ја фрлаат државата во вештачка криза со издигнување на спорот со Бугарија на ниво на безбедносно прашање

А1он