stejt department

Свет

Белата куќа го номинира Џејмс О’Брајан за координатор за санкции во Стејт департментот

А1он
Клучниот американски актер во изготвувањето на Дејтонскиот мировен договор е номиниран за функцијата координатор за санкции во Стејт департментот. Станува збор за Џејмс О`Брајан кој
Регион

Габриел Ескобар нов претставник на Стејт департментот за Западен Балкан

А1он
Актуелниот заменик – амбасадор на Соединетите Американски Држави во Србија, Габриел Ескобар ќе го замени Метју Палмер на функцијата претставник на американскиот Стејт департмент за
Свет

Извршен кибер напад врз американскиот Стејт департмент

А1он
Американскиот Стејт департмент неодамна бил цел на кибер напад, на што предупредила командата за кибер-одбрана на Пентагон. Според извештајот на Пентагон, не е јасно кога
Македонија

Заменик-државната секретарката на Стејт Департментот Шерман до Заев: Ги поздравуваме вашите заложби, вие сте доверлив партнер на САД

А1он
Премиерот Зоран Заев попладнево оствари работна средба преку видео конференциска врска со заменик-државната секретарката на Стејт Департментот на САД, Венди Шерман, а на кој беа
Регион

Стејт департмент за Топ чанел: Го поддржуваме „Отворен Балкан“во согласност со правилата и стандардите на ЕУ

А1он
САД силно го поддржуваат продолжувањето на напорите на Западен Балкан за продлабочување и сеопфатно зајакнување на регионалната економска интеграција, во согласност со правилата и стандардите
Регион

Инвеститорите бегаат од Албанија – таа е една од најкорумпираните држави во Европа, порачува Стејт департментот

А1он
Албанија и понатаму е една од најкорумпираните земји во Европа, според Индексот за перцепција на корупција и други показатели, го пренесува Ора њуз, последниот извештај
Економија

Во Македонија не е тешко да се тера бизнис, ама има многу корупција, вели Стејт департментот

А1он
Додека водењето бизнис е генерално лесно во Северна Македонија, и правната рамка во голема мера е во согласност со меѓународните стандарди, корупцијата е постојан проблем,
Свет

САД: Русија е агресор, Киев не ги подгрева тензиите на никаков начин

А1он
Американскит Стејт департмент ја смета Русија како „агресор“ во однос на ситуацијата на руско-украинската граница и не гледа знаци дека Киев презема чекори за да
Свет

САД категоричнo негираат каков било обид за атентат на Лукашенко или за државен удар во Белорусија

А1он
САД немаат никаква врска со никаков заговор за соборување на белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави денеска портпаролот на Стејт департментот. – Видовме извештаи во руските
Свет

Бајден номинира пет жени за клучни позиции во Стејт департментот

А1он
Американскиот претседателот Џо Бајден има намера да назначи повеќе нови раководители на клучните функции во Стејт департментот, како што се помошниците државни секретари за неколку