stejt department

Македонија

Јовески: Оценката изнесена во Извештајот на Стејт департментот е објективна

А1он
Последниот извештај на Стејт департментот за состојбата со човековите права во 2020 година, во кој во делот за Република Северна Македонија се нотира пречекорување на
Македонија

Висока корупција, предрасуди кон ЛГБТИ лицата и закани кон новинари бележи Вашингтон во новиот извештај за Македонија

А1он
Новиот извештај на Стејт департментот за состојбите во македонската демократија и општество е генерално позитивен, но во него сепак се посочуваат неколку забелешки за корупцијата
Македонија

Петровска: Извештајот на Стејт Департментот е потврда за посветеноста во борбата против корупцијата и криминалот

А1он
Извештајот на Стејт Департментот е последна потврда за напорите на Владата предводена од СДСМ за бескомпромисна борба против корупција и градење силен, независен и ефикасен
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Стејт Департментот потврди влијание врз судството и притисок врз новинарите од власта на Заев

А1он
Пoстојат примери на погрешно судско однесување, прекумерниот притисок врз судиите, одложуваната правда и несоодветното финансирање на правосудството кои и натаму ги попречуваат работата и ефикасноста
Македонија

ЗНМ: Според извештајот на Стејт Департмент одговорот на властите за заштита на новинарите е бавен и неефикасен

А1он
Во извештајот на Стеј Департментот за 2020 година за почитување на човековите права во Македонија, се нотирани речиси сите посериозни напади врз новинари за последните
Свет

Политико: Руски хакери осомничени за кибер напад врз Стејт департментот во минатата година

А1он
Руски хакери најверојатно имале незаконски пристап до илјадници електронски пораки од претставници на американскиот Стејт департмент во кибер напад во 2020 година, пишува Политико, повикувајќи
Регион

Стејт департментот за состојбата со човековите права во Бугарија: Властите преземаат чекори, но недоволно, неказнивоста е проблем

А1он
Властите во Бугарија „преземаат чекори за гонење и казнување официјални лица кои ги прекршиле човековите права, но владините активности не се доволни и неказнивоста е
Регион

Корупцијата и организираниот криминал и натаму цветаат во Албанија, вели извештај на Стејт департментот

А1он
Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари кои доаѓаат од организиран криминал и
Свет

Вашингтон: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

А1он
Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков, изјави портпаролот на Стејт департментот за „Гласот на Америка“. Тој изјави дека САД се „свесни за извештаите поврзани
Свет

„Америка се врати, дипломатијата се врати“, прогласи Бајден во говорот во Стејт департментот

А1он
Реформирање на мускулите на НАТО и повторно градење доверба со сојузниците и партнерите, како и ангажман со противниците и соперниците преку силата на дипломатијата, беа