stejt department

Регион

Корупцијата и организираниот криминал и натаму цветаат во Албанија, вели извештај на Стејт департментот

А1он
Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари кои доаѓаат од организиран криминал и
Свет

Вашингтон: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

А1он
Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков, изјави портпаролот на Стејт департментот за „Гласот на Америка“. Тој изјави дека САД се „свесни за извештаите поврзани
Свет

„Америка се врати, дипломатијата се врати“, прогласи Бајден во говорот во Стејт департментот

А1он
Реформирање на мускулите на НАТО и повторно градење доверба со сојузниците и партнерите, како и ангажман со противниците и соперниците преку силата на дипломатијата, беа
Македонија

Стејт департмент: Скопје и Софија да го решат спорот надвор од пристапниот процес

А1он
САД ги повикуваат Софија и Скопје да ги решат постоечките билатерални спорови надвор од пристапниот процес за да се постигне заедничката цел – членство на
Свет

Си Ен Ен: Стејт департментот не му ги дава честитките од странските лидери на Бајден

А1он
Во Стејт департментот изминативе денови пристигнале многу пораки и честитки за новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден, но администрацијата на актуелниот претседател Доналд Трамп го
Свет

Чеченските муслимани го прогласија Стејт департментот за терористичка организација

А1он
Духовната управа на муслиманите во Чеченија го прогласи Стејт департментот за терористичка организација, откако САД воведоа санкции против чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и неговото семејство,
Свет

„Вашингтон пост“ го тужи Стејт департментот за криење информации

А1он
Американскиот дневен весник „Вашингтон пост“ поднесе тужба против Стејт департментот откако му беше одбиено барањето за увид во документите за безбедност во лабораторијата за истражување
Свет

Стејт департментот наскоро со најсериозна препорака за патувања во странство

А1он
Стејт департментот се подготвува да објави четврта, најсериозна категорија на препорака за патувања во странство, со повик до американските граѓани да избегнат секакви меѓународни патувања,
Свет

Стејт департментот не дозволува новинарка на „Ен-пи-ар“ да патува со Помпео по скандалозното интервју

А1он
Американскиот Стејт департмент не дозволи новинарка на Националното јавно радио „Ен-пи-ар“, да патува со државниот секретар Мајк Помпео во Европа и Средна Азија, изјавија од
Македонија

Стејт департмент: Северна Македонија бележи прогрес во медиумите и судството

А1он
Во Република Северна Македонија има напредок во медиумите и судството, но останува да се решат уште низа важни проблеми како корупцијата, се наведува во најновиот