covekovi prava

Свет

Почина Џон Луис еден од најистакнатите активисти за граѓански права во САД

А1он
Џон Луис, икона на ненасилното движење за граѓански права во САД и поранешен соработник на Мартин Лутер Кинг, почина на 80-годишна возраст, објави Претставничкиот дом.
Македонија

Димитров: Крајната цел – општество во служба на граѓанинот со еднакви можности, без дискриминација

А1он
Иако оценките за нашите перформанси во однос на човековите права во последние неколку години одат по нагорна линија, останува многу работа за постигнување на крајната
Свет

Франција осудена од Европскиот суд за човекови за недавање помош на барателите на азил

А1он
Франција денеска е осудена од Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) за недоволна помош на барателите на азил. Според судот од Стразбур, бегалците биле „жртви
Регион

Човековите права во време на пандемија –централна тема на грчкото претседателство со Советот на Европа

А1он
Заштита на човечките животи и јавното здравје во услови на пандемија –ефективно управување со здравствена криза со целосно почитување на човековите права и принципите на
Свет

Мијатовиќ: Слободата на печатот не смее да биде поткопана со мерки за борба против дезинформациите за Ковид-19

А1он
Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ предупредува дека слободата на печатот не смее да биде поткопана со мерките за борба против
Македонија

Судот во Стразбур пресуди во полза на сопствениците на станови исклучени од централното греење

А1он
Европскиот суд за човекови права оцени дека Северна Македонија не го заштитила имотот на лицата кои не сакале да ја подмират фиксната сметка за топлинска
Македонија

Пресуда на ЕСЧП против С. Македонија поради повреда на правата на осумгодишно дете со посебни потреби

А1он
Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) донесе пресуда против Северна Македонија поради повреда на правата на осумгодишно дете со посебни потреби сместено во јавна установа
Свет

Мијатовиќ: Европа да ја прекине соработката со либиската крајбрежна стража

А1он
Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, ги повика европските земји да ја прекинат соработката со либиската крајбрежна стража сé додека не
Свет

Европскиот суд за човекови права ја казни Словачка за неиспитување расизам во убиство на Роми

А1он
Европскиот суд за човекови права денеска и наложи на Словачка да плати надомест од 50.000 евра на двојка со ромско потекло, чии тројца роднини биле