trgovija so luge

Македонија

Светски ден за борба против трговија со луѓе: Во С. Македонија трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма, се реактивираат Мобилните тимови

А1он
Во рамки на одбележувањето на 30 јули – Светскиот ден за борба против трговијата со луѓе, денеска Министерстввото за внатрешни работи, заедно со Министерството за
Свет

Објавен извештајот на Стејт департментот за трговијата со луѓе во светот

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Бликен го презентираше годишниот извештај на Стејт департментот за трговија со луѓе во светот. Извештајот опфаќа 188 земји и територии, а
Регион

Регионална конференција: Во Западен Балкан во пораст трговијата со деца

А1он
Трговијата со деца на Западен Балкан и понатаму е во пораст и покрај бројните законодавни и практични мерки преземени во претходните години, потенцирано е во
Македонија

Притвор за 11 лица за организирање трговија со луѓе

А1он
По спроведена истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје, достави
Свет

Нобеловката Надија Мурад предупреди дека пандемијата ја зголеми трговијата со жени и насилството

А1он
Добитничката на Нобеловата награда за мир Надија Мурад изјави дека пандемијата на Ковид-19 ја зголеми трговијата со жени и родовото насилство, оставајќи го здравјето и
Свет

Европол: Ширум Европа идентификувани 249 потенцијални жртви на трговците со деца

А1он
Европол, заедно со полициите на 12 држави спроведе заедничка акција во Европа против трговијата со деца. Операцијата, поддржана и од граничната полиција на ЕУ, ФРОНТЕКС,била
Македонија

Он-лајн дебата: Поинтензивно вклучување во борбата против трговијата со луѓе

А1он
Поинтензивно вклучување на новинарите во борба против трговијата со луѓе, балансирано известување во однос на заштитата на личните податоци на жртвите на трговија со луѓе,
Uncategorized

„Не се залетувај!“ – кампања за кревање на свеста за ризици од трговија со луѓе

А1он
„Не се залетувај!“ е кампања спроведена од невладината организација „Отворена Порта – Ла Страда“, која има за цел да ја подигне свесноста кај населението за
Македонија

„Не се залетувај!“ – кампања за подигнување на свеста за ризикот од трговија со луѓе

А1он
„Не се залетувај!“ е кампања лансирана во Северна Македонија од страна на НВО Отворена Порта Ла Страда со поддршка од Европската Унија и Советот на