Филипче на средба со поглаварите на МПЦ-ОА и на ИВЗ: Сите треба активно да придонесат во битката со пандемијата

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче и поглаварите на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан и поглаварот на Исламската верска заедница, Реис-ул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, денеска разговарале за актуелната состојба со Ковид-19 во земјава и за можните ризици од групирање за време на претстојните верски празници.

dobivaj vesti na viber

Филипче на Фејсбук објави дека на средбата се согласиле оти сите чинители треба активно да придонесат во битката со пандемијата и се договориле да ја интензивираат комуникацијата во следниот период.

-На средбата разговаравме за актуелната состојба со коронавирусот при што им укажав на ризиците кои ги носи групирањето на верниците во затворени простории за време на претстојните верски празници. Се согласивме дека сите чинители треба активно да придонесат во битката со пандемијата и договоривме интензивна комуникација во следниот период, наведува Филипче.

Би можело да ве интересира

Тројца починати, 76 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Мицкоски: Архиепископот Стефан и Синодот ја имаат мојата недвосмислена поддршка

ВИДЕО: Архиепискотот Стефан се надева на нова добра вест за македонската црква наскоро

ВИДЕО: Заедничка литургија на македонската и на српската црква во храмот Свети Сава

Катерина Павлова-Николовска

Литургија за помирување на македонската и на српската православна црква

96 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Катерина Павлова-Николовска