indiski soj

Свет

Бројот на новозаразени со делта-сојот во Холандија расте, младите најпогодени

А1он
Бројот на нови случаи на коронавирус во Холандија вртоглаво се зголемува, со 5.500 нови случаи пријавени само денеска, додека бројот на хоспитализирани лица со Ковид-19
Македонија

Четворицата сомнителни се позитивни на индискиот сој, ќе се разгледува можноста за воведување рестриктивни мерки

Мери Јордановска
Бројот на заразени со „делта-сојот“ во земјава се искачи на десет лица откако беше потврдено дека тој е присутен кај четворицата сомнителни за кои вчера
Свет

Која вакцина колку нè штити од делта-сојот на коронавирусот?

А1он
Д-р Милош Бабиќ, молекуларен биолог и невробиолог, во својот напис за публикацијата „Наука во Србија“, детално објаснува што значи појавата на делта-сојот на коронавирусот –
Македонија

Д-р Кунгуловски: За невакцинираните и непрележаните граѓани следат тешки месеци со делта-сојот на коронавирусот

Мери Јордановска
Вакцинацијата ни е најсилната алатка во борбата со коронавирусот, апелира д-р Горан Кунгуловски, биоинженер во Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина во клиниката „Жан Митрев“,
Македонија

Се шири делта – сојот на коронавирусот во Македонија: нови двајца заразени

Мери Јордановска
Во Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина при Клиниката „Жан Митрев“ во Скопје во текот на вчерашниот ден биле идентификувани двајца пациенти позитивни за делта
Македонија

Уште четворица сомнителни на индискиот сој на коронавирусот во Македонија, еден е на респиратор

Мери Јордановска
Во земјава вчера бил регистрирано уште едно лице заразено со индискиот сој на коронавирусот, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Пациентот се лекува во Велес