Филипче: Од есен размислуваме само вакцинираните да смеат да посетуваат поголеми настани на затворено

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека почнува подготовката за начинот на функционирање на државата за време на есенските месеци, особено во делот на работата на училиштата и на градинките.

Во тек се и размислувања за воведување одредени рестрикции, како на пример, само луѓе со вакцинален сертификат да можат да посетуваат одредени поголеми настани во затворен простор.

„Размислуваме како ќе можеме да функционираме во есенските месеци. Првичните анализи покажуваат дека прилично висок процент на здравствените работници се веќе вакцинирани, некаде над 85 проценти, ги чекаме бројките и за вработените во училиштата и во градинките, за да можат од есен да почнат да работат нормално“, изјави Филипче.

Тој вели дека кампањата за масовна вакцинација масовно тече, но дека ниту една држава не може да наметне вакцинацијата против коронавирусот да биде задолжителна.

„Согласно анализите ќе почнеме да размислуваме, почнувајќи од есенските месеци, од септември, да воведеме нешто, во смисла вакциналниот сертификат да биде неопходен за да се влезе на некој масовен настан, настан на затворено, но да видиме сега како ќе се одвиваат работите. Ги разгледуваме овие алтернативни решенија, со извесни рестрикции, како на пример влез во кината, културните настани и слично, да можат да ги посетуваат само лица со вакцинален сертификат“, изјави министерот за здравство, додавајќи дека „искрено се надева дека опфатот со вакцинацијата ќе се зголеми“.

Би можело да ве интересира

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот, порача Николовски

А1он

Трета доза вакцина за сите над 60 години, здравствените работници и за лицата со имунокомпромитирани состојби

Мери Јордановска

ВМРО ДПМНЕ: Лицемерието во СДСМ денес го достигна врвот

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Власта се плаши од вистината, пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија предлогот да се расправа за градбата на модуларните болници

А1он

ВМРО ДПМНЕ бара анкетна комисија која ќе ги утврди фактите и политичката одговорност за пожарот во тетовската модуларна болница

А1он

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ се однесува нехумано, ја злоупотребува колективната тага за ситни политички поени

А1он