lekarska komora

Македонија

Комората на приватно здравство бара да се објави повик за лекари во новите ковид амбуланти

А1он
Комората на приватно здравство при Сојузот на стопански комори на Македонија, реагира на одлуката на Комисијата за заразни болести, матичните лекари да дежураат во новите
Македонија

Вакцинацијата е најдобра заштита од сериозни заразни болести порачуваат од Лекарската комора

А1он
Вакцинација е најдобрата заштита од сериозни заразни болести, но и една од најуспешните и најисплатливите инвестиции на јавното здравство, а лекарите имаат клучна улога во
Македонија

Гривчева Старделова: Ковид-19 откри многу слабости и ја акцентираше потребата од зајакнување на здравствениот систем

А1он
За заштита на здравјето, како основно човеково право, неопходно е во креирањето на мерки и политики да постои конзистентен пристап за зачувување на животната средина,
Македонија

Трите медицински комори со заедничко барање за изземање од Законот за заштита на лични податоци

А1он
Законот за заштита на лични податоци да не се имплементира во приватните здравствени установи со мал број вработени, бараат Лекарската, Фармацевтската и Стоматолошката комора, бидејќи
Македонија

Лекарска комора: Насилството врз лекарите со загрижувачка димензија, потребно е итно носење на измени на Кривичниот законик

А1он
Вербалното и физичко насилство е сериозен проблем со кој се соочуваат докторите во секојдневното извршување на своите работни активности и потребно е итно преземање на
Македонија

По најавата за штрајк, Лекарска комора бара Фондот да ги повлече казните за матичните лекари

Маја Илиевска-Пачемска
Во интерес на пациентите, Лекарската комора бара Фондот за здравствено осигурување да ги повлече казните за матичните лекари и да најде решение кое е прифатливо
Македонија

Лекарска комора: Осуда за нападот на лекар во Охрид, неопходно е итно донесување на измените на Кривичниот законик

А1он
Лекарската комора најостро реагира и го осудува инцидентот во кој пациент физички нападна лекар на работното место во Општата болница во Охрид. Искажуваме поддршка за
Македонија

Лекарска комора: Во услови на пандемија да не се дозволи да страда дијагностиката на ретките болести

А1он
„Хередитарен ангиоедем: Современи тераписки и дијагностички протоколи во ерата на ковид-19″, беше тема на неделната онлајн дискусија која со редовна динамика ја организира Лекарската комора
Македонија

Средба ЗНМ и Лекарска комора: Да се унапреди комуникацијата меѓу новинарите и лекарите

А1он
Здружението на новинарите на Македонија и Лекарската комора на Република Северна Македонија вчера во просториите на ЗНМ одржаа работна средба на барање на Комората. На
Македонија

Лекарска комора: Здравствените работници треба да споделуваат ставови базирани на научно докажани факти

А1он
Четвртиот бран на Ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени. Во такви услови