tuberkuloza

Македонија

Дел од децата од болницата во Козле кои биле во допир со сомнителните случаи на туберкулоза утре ќе одат на скрининг

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска изјави дека една група од децата кои биле во допир со сомнителните случаи на туберкулоза во болницата
Македонија

Бајрамовска Мустафа: Омбудсманот отвори предмет за деветмесечното починато бебе, се чекаат одговорите од надлежните здравствени установи

А1он
Заменик-правобранителот Васка Бајрамовска Мустафа во изјава за медиумите денеска соопшти дека Омбудсманот отворил предмет за да се утврдат причините за смртта на деветмесечното бебе, кое
Македонија

Омбудсманот отвори случај за бебето кое почина од туберкулоза – семјеството живее во добри услови

Анита Петровска Рајковиќ
Семејството на деветмесечното бебе кое почина вчера од туберкулоза, живее во добри услови и тие не се корисници на социјална помош или детска заштита, покажал
Македонија

Паника на Детска клиника: Примиле дете суспектно на туберкулоза – во ризик од зараза останатите деца пациенти

Анита Петровска Рајковиќ
На Детската клиника во Скопје доцна синоќа било донесено дете во тешка состојба, кое било итно префрлено од болницата Козле, дознава „А1он“. Детето како итен
Македонија

Светски ден за борба против туберкулоза, имаме континуиран пад на бројот на заболени

А1он
Во 2019 година во нашата земја биле регистрирани 199 случаи на туберкулоза со што Република Северна Македонија за прв пат се вбројува во земјите со
Македонија

Двојно намален бројот на заболени од туберкулоза, се решава проблемот со недостиг на кадар во диспанзерите

А1он
Бројот на заболени од туберкулоза во државава континуирано опаѓа. Од 560 регистрирани пациенти во 2007 година на 217 во 2018 година. Предвидени се 25 милиони
Македонија

Одбележување на Светскиот ден на борба против туберкулозата

А1он
Под мотото „Време е за акција…. за крај на туберкулозата” ЈЗУ Институт за белодробни заболувања и Националниот координативен механизам со поддршка на Министерството за здравство
Македонија

„Време е за акција…. за крај на туберкулозата”, 24 март Светскиот ден на туберкулозата

А1он
Под мотото „Време е за акција…. за крај на туберкулозата” ЈЗУ Институт за белодробни заболувања и Националниот координативен механизам со поддршка на Министерството за здравство