kovid vakcina

Македонија

Со СМС пораки ќе се повикуваат на вакцина невакцинираните и нецелосно вакцинираните кои имаат заболувања

Маја Илиевска-Пачемска
Како дел од подготовката за олабавување на мерките за заштита од коронавирусот, Комисијата за заразни болести денес најави дека почнува акција за зголемување на процентот
Регион

Аплицирани 20 милиони дози од вакцините во Грција, целосно имунизирани над седум милиони граѓани

А1он
Грција надмина 20 милиони аплицирани дози од почетокот на процесот на имунизација, а целосно се вакцинирани над 7,5 милиони граѓани или 71,3 отсто од населението,
Свет

Граѓаните во Белгија ќе можат да се вакцинираат против ковид во аптека

А1он
Парламентот даде согласност за нов закон кој предвидува опција за вакцинација во аптеките во Белгија, лекарите се противат на оваа одлука, јави дописничката на МИА
Регион

Целосно вакцинирано 70,8 отсто од населението во Грција

А1он
Над 7.440.000 граѓани ја завршија вакцинацијата што е 70,8 проценти од општото население, односно 80 отсто од полнолетното население, соопшти генералниот секретар во Министерството за
Свет

Данска размислува пролетва да ја прекине програмата за вакцинација против коронавирус

А1он
Данските здравствени власти денеска соопштија дека размислуваат од пролетва да ја прекинат програмата за вакцинација против коронавирусот и дека не гледаат причина децата да се
Свет

Атал: Франција до почетокот на април ќе ги укине потврдите за вакцинација

А1он
Франција би можела да ги укине сертификатите за вакцинација против коронавирусот на крајот на март или почетокот на април, за да ја подобри здравствената состојба,
Македонија

За помалку од 250 евра ќе се уништат 300.000 дози на вакцини против ковид, Сали: Не треба да се прави политика од ова

Кристијан Ландов
Помалку од 250 евра ќе чини уништувањето на 300.000 вакцини со поминат рок. Министерот за здравство, Беким Сали, посочи дека една вијала чини 0.29 денари