sinovak

Македонија

Вакцината „Синовак“ е безбедна и ефикасна, уверува Грозданова

А1он
Крај на пандемијата не се вакцините туку самиот процес на вакцинација, рече претседателката на Националниот комитетот за имунизација проф. д-р Александра Грозданова која учествуваше на
Македонија

Пристигнаа 500.000 вакцини „Синовак“, продолжува масовната имунизација на населението

А1он
Со два авиони денеска на скопскиот аеродром пристигнаа 500-те илјади вакцини што Владата ги набави од кинескиот производител „Синовак“. Станува збор за најголема пратка вакцини
Македонија

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува
Македонија

Пристигнува пратката од 500 илјади вакцини од „Синовак“, досега ревакцинирани над 210 илјади граѓани

А1он
Пратката од 500.000 вакцини против Ковид 19, кои Министерството за здравство ги купи од кинескиот производител „Синовак“, денеска ќе пристигне на меѓународниот аеродром во Скопје.
Македонија

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.
Македонија

МЗ: Утре пристигнуваат 500.000 вакцини „Синовак“

А1он
Министерството за здравство попладнево соопшти дека утре на меѓународниот аеродром во Скопје треба да пристигнат 500-те илјади вакцини од кинескиот производител „Синовак“. Според најавите, оваа
Македонија

100 илјади вакцини „Фајзер“ стигнуваат утре, в недела доаѓаат два авиона со кинеските „Синовак“

А1он
Кинеските вакцини доаѓаат во Скопје вонедела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот за здравство Венко
Свет

Стотици здравствени работници во Индонезија се заразиле со „делта“ сој на Ковид-19 по примената вакцина „Синовак“

А1он
Повеќе од 350 доктори и здравствени работници се заразиле со Ковид-19 во Индонезија, иако биле вакцинирани со „Синовак“, а десетици биле хоспитализирани, пренесува „Ројтерс“ официјален
Македонија

Од утре почнува вакцинацијата со кинеската „Синовак“, „Синофарм“ повеќе ја нема во Македонија

Мери Јордановска
Залихите од кинеската вакцина „Синофарм“ се потрошени, освен за оние кои треба да ја примат втората доза од вакцината. Од утре, за македонските граѓани ќе