sinofarm

Македонија

Вакцинираните со „Синовак“ и „Синофарм“ трета доза може да примаат три месеци по ревакцина

А1он
Националниот Комитет за имунизација денеска донесе одлука со која препорачува, граѓаните кои се вакцинирани и ревакцинирани со вакцините на производителите „Синовак“ и „Синофарм“, трета доза
Свет

Пет месеци по вакцинација со Синофарм антителата опаѓаат за 70 проценти

А1он
Третата доза на кинеската вакцина Синофарм против коронавирус го зголемува нивото на антитела, кои се намалуваат неколку месеци по добивањето на втората доза, покажа студија
Регион

Од октомври почнува производство на кинеската вакцина против Ковид-19 во Србија

А1он
Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, објави дека производството на кинеската вакцина против коронавирусот ќе почне во Србија во октомври, и дека компанијата Хемофарм се
Свет

Синофарм е помалку ефикасна против Делта-сојот, но штити од две клучни работи

А1он
Кинеската вакцина Синофарм има послаб ефект врз Делта-сој отколку на постарите варијанти на коронавирусот, но тоа не значи дека не ги заштитува вакцинираните од потежок
Свет

Синофарм е безбедна и ефикасна против Ковид-19, покажува студијата на американски научници

А1он
Две вакцини од кинеската компанија Синофарм се безбедни и ефикасни против Ковид 19, покажува студијата објавена во медицинското списание на Американското лекарско здружение. Научниците чекаа
Регион

ВИДЕО: Објавена снимка како ќе изгледа новата српска фабрика за производство на вакцини

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ на Инстаграм објави снимка како ќе изгледа новата фабрика во Србија која ќе се гради заедно со Кина и ОАЕ. -Наскоро
Македонија

Околу илјади 40 дози од вакцината„АстраЗенека“ пристигнуваат денеска, утре 100 илјади од „Синофарм“

А1он
Околу 40 илјади дози од вакцината „АстраЗенека“ обезбедени преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во земјава, а веќе утре 100 илјади вакцини „Синофарм“
Свет

СЗО одобри итна употреба на кинеската вакцина „Синофарм“

А1он
Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител на лекови Синофарм. Вакцината, една од двете кинески вакцини што веќе