Филипче не кажува колку пари се кинеските вакцини, договорот го обврзувал на тајност

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче не кажува колку пари чинат кинеските вакцини за кои денес извести дека го потпишал договорот. Македонија од кинеската национална фармацевтска група „Синофарм“ набавува 200.000 дози од вакцината за заштита од Ковид – 19. Покрај цената, министерот Филипче, не го кажа ниту точниот датум кога се очекува да пристигнат вакцините, но уверува дека тоа ќе биде во февруари. Извесно е и дека вакцините ќе се пренесуваат авионски и дека ќе стигнат на скопскиот аеродром.

Од Министерството за здравство молкот на министерот за цената на вакцините го оправдуваат со обврски од договорот.

„Во сите договори со производителите, Министерството за здравство ја почитува одредбата од договорот за тајност и според глобалната политика на сите компании за производство на вакцини податоците кои ги содржат остануваат доверливи“, велат од Министерството за здравство.

Точниот датум за испорака на вакцините, како што објаснуваат од Министерството, ќе се утврдува во следните денови.

Кинеската национална фармацевтска група „Синофарм“ во август минатата година, кога се тестираше вакцината, соопшти дека двете дози од вакцината не би требало да чинат повеќе од 1.000 јуани, односно 148 американски долари, н истовремено претставници на кинеската Национална здравствена комисија најавија можност оваа првична цена да падне и вакцината да чини помалку.

Министерството не ги кажа ниту цените на останатите вакцини кои се набавуваат, а кои се очекува да почнат да стигнуваат од март. Во директни преговори со „Фајзер“ се договара набавка на 800.000 дози од нивната вакцина, а преку Ковакс – системот место 830.000 дози од „Фајзер“ во март ќе почнат да стигнуваат вакцини на „Астразенека“ кои не се препорачуваат за лица над 65 години поради недоволните податоци за ефикасноста кај оваа категорија луѓе.

Би можело да ве интересира

Вакцината на „Синофарм“ за 93 проценти ја намалува можноста за хоспитализација

Ана Ололовска

Фајзер, Спутник или Синофарм – истражување во Србија покажува која од вакцините заштитува најбрзо

Кинеските вакцини ќе стигнат на 28 април, најави Филипче

Катерина Павлова-Николовска

Македонија ќе добие 100.000 дози од вакцината „Фајзер“ преку Ковакс

Жарко Настоски

Кина ќе ја подобрува ефикасноста на вакцините против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Вучиќ се вакцинираше со кинеската „Синофарм“

Катерина Павлова-Николовска