kineska vakcina

Македонија

Кинеските вакцини ќе стигнат на 28 април, најави Филипче

А1он
По мини пикот на почетокот на неделата, бројките на новодијагностицирани со Ковид-19 се пониски. Вкупнот број новодијагностицирани повторно бележи пад под 900, некаде околу 890.
Свет

Кина ќе ја подобрува ефикасноста на вакцините против Ковид-19

А1он
Кинескиот центар за контрола на болести размислува за мешање и промена на начинот на кој се примаат дозите вакцини за коронавирусот со цел да се
Свет

Кинеските вакцини се безбедни и ефикасни потврдија експертите на СЗО

А1он
Експерти на Светската здравствена организација денеска соопштија дека вакцините на кинеските лаборатории „Синофарм“ и „Синовак“ се покажаа безбедни и ефикасни против Ковид-19, но, сепак, потребни
Регион

Србија купи дополнителни два милиони дози од кинеската вакцина

А1он
Србија потпиша договор со Синофарм за набавка на дополнителни два милиони дози на вакцината. На потпишувањето присуствуваше и српскиот претседател Александар Вучиќ, заедно со кинеската
Македонија

Заев: Негирам било какви лоши намери за набавката на кинески вакцини преку приватна фирма

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев објаснува дека посегнале по фирмата посредник за набавка на вакцините од Кина, за тие побрзо да стигнат во Македонија. „Значи апсолутно негирам
Свет

Чешка побара вакцини против Ковид-19 од Кина

А1он
Претседателот на Чешка, Милош Земан разговараше со кинескиот претседател Си Џинпинг за испорака на вакцини против Ковид-19, објавија чешките медиуми. Во соопштението на Амбасадата на
Македонија

Министерството за здравство потврди, повлечен е авансот за кинеската вакцина

А1он
Министерството за здравство го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“, но договорот не е откажан. Од Министерството за
Регион

ВИДЕО: Орбан се вакцинираше со кинеската вакцина

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан прими вакцина против коронавирусот, изработена од кинеската компанија „Синофарм“. „Вакциниран“, објави Орбан на својот Фејсбук профил, заедно со фотографии на кои