kineska vakcina

Свет

Kина досега дистрибуирала над 700 милиони вакцини во повеќе од 100 земји

А1он
Кина достави 770 милиони дози вакцини против Ковид-19 на повеќе од 100 земји и меѓународни организации, изјави високиот функционер на Министерството за надворешни работи (ВМ),
Свет

Ковакс ќе добие 110 милиони дози кинески вакцини против коронавирус

А1он
Ковакс-системот веднаш ќе добие 110 милиони дози вакцина против коронавирус од кинеските компании „Синовак“ и „Синофарм“ кои ќе му помогнат на меѓународниот систем за дистрибуција
Свет

Кина ја одобри за итна употреба вакцината Синовак за деца на возраст од 3 до 17 години

А1он
Кина ја одобри за итна употреба вакцината Синовак Биотек против Ковид-19 за деца на возраст од 3 до 17 години, соопшти претседателот на компанијата Јин
Македонија

Околу илјади 40 дози од вакцината„АстраЗенека“ пристигнуваат денеска, утре 100 илјади од „Синофарм“

А1он
Околу 40 илјади дози од вакцината „АстраЗенека“ обезбедени преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во земјава, а веќе утре 100 илјади вакцини „Синофарм“
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заради Филипче и Заев вакцините доцнеа 5 месеци

А1он
Каде требало да завршат над 6 милиони долари од набавката на 200.000 кинески вакцини преку фантом фирма од Хонг Конг? Објавивме документи од кои се
Македонија

Во Тетово дневно ќе се вакцинираат по 1500 луѓе

А1он
Во спортската сала на медицинското училиште во Тетово, денеска се одржа симулација за престојната масовна вакцинација против Ковид-19. Ова место е предвидено за регионален вакцинален
Македонија

Вакцините „Синофарм“ пристигнаа во Охрид

А1он
Првата пратка од вакцините „Синофарм“ за имунизација против Ковид-19 пристигна во Регионалниот центар за вакцинација во Охрид. Според планот, од утре во 8 часот стартува
Македонија

Од утре во Штип почнува имунизацијата на населението од источниот и од југоисточниот регион

А1он
Масовната имунизација за граѓаните од штипскиот и струмичкиот регион почнува од утре во 8 часот во спортската сала „Јордан Мијалков“ во Штип. Директорката на здравствениот
Македонија

Кинеските вакцини ќе стигнат на 28 април, најави Филипче

А1он
По мини пикот на почетокот на неделата, бројките на новодијагностицирани со Ковид-19 се пониски. Вкупнот број новодијагностицирани повторно бележи пад под 900, некаде околу 890.