Од утре во Штип почнува имунизацијата на населението од источниот и од југоисточниот регион

Од:

Масовната имунизација за граѓаните од штипскиот и струмичкиот регион почнува од утре во 8 часот во спортската сала „Јордан Мијалков“ во Штип. Директорката на здравствениот дом-Штип, Снежана Трајковска, вели дека претпладнево се пристигнати 5.000 вакцини на „Синофарм“, сместени се во фрижидерите и објектот го обезбедуваат полициски службеници.

Во масовната иминизација ќе учествуваат 50 медицински сестри, осум лекари, 16 администратори, кои се студенти од Универзитетот „Гоце Делчев“ и волонтери на ОО Црвен Крст-Штип.

Трајковска вели дека 80 отсто од здравствениот персонал е од Здравствен дом-Штип и Клиничка болница-Штип, останатите 20 отсто од персоналот ќе пристигнуваат од градовите од двата региони.

Салата „Јордан Мијалков“ е подготвена и во неа има 22 вакцинални пунктови, дневно ќе може да се имунизираат од 1.000 до 2.000 граѓани.

Би можело да ве интересира

54 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Во пораст бројот на заболени од Ковид-19, можни рестрикции за невакцинираните

Ана Ололовска

47 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Жарко Настоски

Ако епидемиолошката ситуација остане стабилна ќе има настава со физичко присуство

Ана Ололовска

Филипче: За конкретни мерки ќе разговараме подетално во август, имаме меѓу највисоките стапки на вакцинација во регионот

Ана Ололовска

Половина милион граѓани ќе бидат целосно имунизирани во август, наесен можни рестрикции за невакцинираните

Ана Ололовска