astrazeneka

Свет

Фаучи: САД се уште немаат одлука за влез на патници вакцинирани со АстраЗенека

А1он
Американскиот експерт за заразни болести, Ентони Фаучи објави дека се уште не е одлучено дали САД ќе дозволат влез на патници од Велика Британија и
Свет

На Тајланд направен робот што од шише на Астра Зенека може да извлече 12 дози вакцини

А1он
Тајландски научници развија машина за поефикасно извлекување на дозите од вакцината против „Ковид-19“, а истовремено и оптимизирање на користењето на залихите, објави Универзитетот Чулалонгкорн. Користејќи
Свет

Во Бразил ќе испитуваат како влијае трета доза од вакцината „Астразенека“

А1он
Бразилскиот здравствен регулатор, агенцијата Анвиса, денеска соопшти дека е одобрено испитување за вакцинација со трета доза на Астра Зенека. Анвиса соопшти дека 10.000 доброволци ќе
Македонија

Стигнаа 10 илјади вакцини „Астра Зенека“ од Хрватска, најавени уште 20 илјади

А1он
Во земјава пристигнаа 10 илјади вакцини на „Астра Зенека“ од Хрватска. Тие од почетокот на следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови низ земјата,
Регион

Данска ќе донира два милиона вакцини „Астра Зенека“ за земјите од Западен Балкан

А1он
Данска ќе донира два милиона дози од вакцината „Астра Зенека“ против Ковид-19 на земјите од Западен Балкан: Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Косово,
Свет

Истражување на Оксфорд: Комбинација на „Астра Зенека“ и „Фајзер“ ги произведува најдобрите одговори на Т- клетките

А1он
Доза на вакцината „Астра Зенека“, надополнета со втора доза на „Фајзер“, ги произведува најдобрите одговори на Т-клетките, како и подобар одговор на антителата, покажа најновото
Свет

Вакцините на „Фајзер“ и „Астра Зенека“ ефикасни против делта варијантата на коронавирусот

А1он
Вакцините против Ковид-19, развиени од „Фајзер“/ „БиоНТек“ и „АстраЗенека“, генерално се ефикасни против делта и капа варијантите на коронавирусот, што за првпат беа идентификувани во
Свет

И Брисел и АстраЗенека тврдат дека го добиле судскиот спор околу доцнењето на вакцините

А1он
Британско-шведската фармацевтска компанија АстраЗенека денеска соопшти дека Европската унија го загубила правниот спор покренат против оваа компанија поради доцнење во производството и испорака на вакцини
Македонија

Министерството не се премислува, македонските граѓани мораат во Србија да си бараат втора доза на „АстраЗенека“

Мери Јордановска
Само една недела имаа лицата над 60 години, кои ја примиле првата доза вакцина „АстраЗенека“ во Србија, да се пријават на веб-страницата vakcinacija.mk, за втората
Македонија

Стигна уште една пратка со 13.000 вакцини „Фајзер“, утре доаѓа и грчка донација со „АстраЗенека“

А1он
Нови 12.870 дози вакцини од производителот „Фајзер“ пристигнаа денеска во земјава од редовната пратка што ја добиваме секој понеделник, соопшти Министерството за здравство. 8.190 дози