astrazeneka

Свет

EK: Од САД ќе бараме да дозволат извоз на договорените вакцини за ЕУ

А1он
Европската унија ќе побара од САД да дозволат извоз на милиони договорени дози на вакцината „АстраЗенека“ за Европа, со цел да се надминат тековните проблеми
Свет

Австралија бара преиспитување на одлуката за блокада на извозот на вакцини

А1он
Официјална Канбера побара од Европска Комисија да ја преиспита одлуката со која е блокиран извозот на вакцини против Ковид-19 на АстраЗенека во Австралија. ЕК и
Свет

Италија и ЕК запреа пратка со вакцини за Австралија и ги зачуваа за себе

А1он
Во потег што е знак за растечката побарувачка за секоја доза од вакцините против коронавирусот, Италија и Европската комисија денеска го блокираа извозот на пратка
Свет

Германија ја одобри вакцината на „АстраЗенека“ и за лицата постари од 65 години

А1он
Германската Комисија за вакцини денеска ја одобри вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд против коронавирус за употреба врз лица постари од 65 години, соопшти
Свет

Во Нигерија испорачани речиси четири милиони вакцини од АстраЗенека

А1он
Нигерија денеска прими речиси четири милиони дози вакцини од „АстраЗенека“ против Ковид-19, соопшти Министерството за здравство на социјалните мрежи. Контингент од 3,92 милиони дози вакцини
Свет

Белгија ќе ја одобри вакцината на „АстраЗенека“ за лица над 55-годишна возраст

А1он
Белгиските медиуми јавуваат дека белгиските власти се подготвуваат да дадат зелено светло за вакцината „АстраЗенека“ за лица над 55-годишна возраст. Новинарите од приватна телевизија ВТМ
Македонија

„Ковакс“ објави листа од 142 земји што ќе добијат вакцини – Македонија е меѓу нив, но нема временска рамка кога би пристигнале

Мери Јордановска
Водачите на Ковакс-механизмот, преку кој и земјава треба да добие вакцини против Ковид-19, денеска ја објави првичната листа, составена од 142 држави кои треба да
Свет

Франција ja одобри вакцината на АстраЗенека и за постари од 65 години

А1он
Луѓето постари од 65 години со здравствени проблеми можат да примат вакцина „АстраЗенека“, соопшти француското Министерство за здравство, иако претходно се тврдеше дека вакцината не
Свет

Повозразните луѓе вакцинирани со АстраЗенека и Фајзер имаат за 80 отсто помали шанси да завршат во болница

А1он
Една доза од вакцините на АстраЗенека/Оксфорд или Фајзер/БиоНТек против Ковид-19 ги намалува шансите за болничко лекување за повеќе од 80 отсто, покажува анализата на податоците
Свет

„АстраЗенека“ го продаде својот удел во „Модерна“’ за повеќе од милијарда долари

А1он
Британско-шведскатата компанија „АстраЗенека“ го продаде својот 7,7-отстотен удел во акциите на „Модерна“ за повеќе од милијарда долари, откако акциите на оваа американска биотехнолошка компанија пораснаа