Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

– Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот Синовак слета утрово на скопскиот аеродром. Во текот на претпладневните часови се очекува да пристигнат и останатите количини. Благодарност до Народна Република Кина за заложбите да ја добиеме оваа поголема количина на вакцини и за точноста во испораката на истите, напиша Филипче на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

18 починати и 525 новозаразени од Ковид-19

А1он

МЗ:78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со Ковид 19 се невакцинирани

А1он

28 починати и 526 новозаразени од Ковид-19

А1он

Трета доза вакцина за сите над 60 години, здравствените работници и за лицата со имунокомпромитирани состојби

Мери Јордановска

Царовска: Ја следиме состојбата со Ковид-19 во училиштата, највисок приоритет е да останат безбедни и отворени што подолго

Ана Ололовска

МЗ: Вчера се аплицирани 7.518 вакцини

Ана Ололовска