Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

– Еве ги официјалните карактеристики на вакцината Синовак објавени од СЗО – Инкативиран САРС-Ков2 вирус, потребни се две дози, втората доза од 14-28 дена по првата доза, високо ефикасна за превенција на тешка болест, се дава мускулно во рамо, препорачана за употреба кај бремени жени кога придобивките од вакцинацијата за бремената жена се поголеми од потенцијалните ризици. Препорачана за употреба кај доилки како и кај други возрасни лица, се вели во фејсбук статусот на министерот Филипче.

Би можело да ве интересира

Помал интерес за вакцинација, вчера прва доза примиле само 1.717 граѓани

Катерина Павлова-Николовска

МЗ: Вчера се аплицирани 7.518 вакцини

Ана Ололовска

110.612 вакцини Фајзер преку Ковакс-механизмот пристигнуваат денеска

Катерина Павлова-Николовска

Две дози вакцина против Ковид-19 примиле речиси 700 илјади граѓани

Катерина Павлова-Николовска

Во последните седум дена намален бројот на новозаразени со Ковид-19

МЗ: Вчера се аплицирани 12.062 вакцини

Ана Ололовска