oliver varheji

Регион

Вархеји: БиХ би можела да добие кандидатски статус следниот месец

А1он
Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеjи потврди дека Босна и Херцеговина следниот месец може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.
Македонија

Вархеји: Подготвен сум да се сретнам со македонските Бугари

Орце Костов
На пукањето врз бугарсккиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид чие име е провокација за најголемиот дел од македонските граѓани, реагираше и еврокомесарот Оливер Вархеји
Регион

Вархеји го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина за документите

А1он
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина за личните документи и изрази надеж дека тој означува нова ера
Македонија

Вархеи до опозицијата: Уставните измени мора да се случат, емоциите нема да резултираат со ништо

Кристијан Ландов
Уставните измени мора да се случат. Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи, се обрати до опозицијата, која е децидна дека нема да гласа за промена на
Регион

Борел и Вархеји денеска и утре во Црна Гора

А1он
Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, денеска ја започнуваат дводневната посета на
Македонија

Сите бугарски барања се сега дел од преговарачкиот процес, напиша Вархеи на Твитер

Орце Костов
Сега е моментов за одговорни одлуки, Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска унија, напиша утрово на Твитер, еврокомесарот Оливер Вархеји. „Европската Унија
Регион

Вархеји: Треба да воспоставиме стабилност во Западен Балкан

А1он
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на заедничката пресконференција со албанскиот премиер Еди Рама, во Тирана, изјави дека е потребно воспоставување стабилност во Западен Балкан а
Македонија

Османи: Регионот е сѐ повеќе уморен од чекање, страда кредибилитетот на Европската унија

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес, оствари средба со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји, кој е во работна посета на Скопје. Во
Македонија

Ковачевски – Вархеји: Деблокадата на евроинтеграциите е потреба и моментот е сега

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, се сретна со Оливер