Вархеји: Подготвен сум да се сретнам со македонските Бугари

Од:

На пукањето врз бугарсккиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид чие име е провокација за најголемиот дел од македонските граѓани, реагираше и еврокомесарот Оливер Вархеји кој повика да се пронајдат напаѓачите.

dobivaj vesti na viber

„Секој напад врз која било заедница во Северна Македонија мора да биде следен од полицијата и владата. Свесен сум за вчерашниот напад. Се надевам дека владата ќе го стори истото како и во претходниот случа со нападот на клубот во Битола – истакна Вархеји во интервју за „Бугарија во Етер“ кое ќе биде објавено следниот викенд.

Еврокомесарот изјави дека е подготвен да се сретне со претставници на организациите на македонските Бугари доколку побараат средба со него.

„Мојата врата е секогаш отворена за секоја заинтересирана страна од која било земја кандидат“, додаде Вархеји.

Би можело да ве интересира

Бугарите во Македонија бараат средба со Вархеји: Притисокот врз нас е секојдневен, а власта не сака да разговараме

Орце Костов

Вархеји: БиХ да ја искористи можноста, потребни се опипливи резултати

Вархеји: БиХ би можела да добие кандидатски статус следниот месец

Катерина Павлова-Николовска

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

Орце Костов

Бугарска фондација за пукањето во Охрид: Четири куршуми влегле во канцеларијата, напаѓачот бил свесен дека може да убие луѓе

Кристијан Ландов

МНР го осуди нападот на бугарскиот клуб во Охрид