Сите бугарски барања се сега дел од преговарачкиот процес, напиша Вархеи на Твитер

Од:

Сега е моментов за одговорни одлуки, Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска унија, напиша утрово на Твитер, еврокомесарот Оливер Вархеји.

dobivaj vesti na viber

„Европската Унија многу сериозно ги сфаќа сите бугарски грижи и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Сега е моментот за одговорни одлуки. Западниот Балкан треба да биде дел од нашата Европска Унија. Заедно ќе бидеме посилни“, објави Вархеји во пресрет на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Брисел.

Би можело да ве интересира

Радев: Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција има сериозна регионална и геополитичка димензија

Ана Ололовска

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

А1он

Бугарија започнува кампања во соседните земји за да привлече туристи

А1он

(ВИДЕО) Јотова: Францускиот предлог е голем дипломатски успех за Бугарија

Орце Костов

Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

А1он

Илхан Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на земјата кон ЕУ

Орце Костов