spor

Македонија

Макрон смета дека е најдено компромисно решение, Владата тврди дека добила предлог со идеи од Франција

Орце Костов
Францускиот претседател Емануел Макрон на прес-конференцијата на Самитот на НАТО во Шпанија откри дека неговото претседателство нашло компромисно решение за преговарачката рамка за членство во
Македонија

Сите бугарски барања се сега дел од преговарачкиот процес, напиша Вархеи на Твитер

Орце Костов
Сега е моментов за одговорни одлуки, Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска унија, напиша утрово на Твитер, еврокомесарот Оливер Вархеји. „Европската Унија
Регион

Билатералниот протокол со Македонија не е доволна гаранција за нашите интереси, рече Радев

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев е убеден дека ако Бугарија лани не ставела вето на два совета за проширување, немало да го добијат францускиот предлог кој
Македонија

„Франција ти благодарам, но не“ – министерот за локална самоуправа, Горан Милевски го одби предлогот на Макрон

Орце Костов
Билатералните спорови не смеат да станат европски услови, а македонската евроинтеграција не смее да биде заложник на фрустрациите на Бугарија, смета министерот за локална самоуправа
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Ќе се слушнеме со Ципрас откако ќе се решат некои технички проблеми

Кристијан Ландов
Премиерот Зоран Заев истакна дека кога ќе се решат некои технички работи во преговарачкиот процес, тој ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Имаме некои
Македонија

Иванов: Решавањето на спорот со името наликува на договор меѓу Заев и Ципрас

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска по средбата со претседателот Ѓорге Иванов потенцира дека за решавање на спорот за името со Грција е потребно