(ВИДЕО) Заев: Ќе се слушнеме со Ципрас откако ќе се решат некои технички проблеми

Од:

Премиерот Зоран Заев истакна дека кога ќе се решат некои технички работи во преговарачкиот процес, тој ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

dobivaj vesti na viber

„Имаме некои технички работи кои треба да се решат. Јас од самиот почеток сум позитивен и оптимист, верувам дека ќе го најдеме решението. Штом се отстранат техничките работи, ќе се случи телефонскиот разговор и во најбрз можен рок ќе објавиме тоа што е договорено“ рече Заев.

Тој нагласи дека следните денови се максимално фокусирани и посветени на процесот, кој, како што рече, опфаќа договарања, членови од договорите, детаљи, кои е многу важно да бидат прецизно договорени.

Во Мала Преспа, наглси Заев, би требало да се случи потпишувањето на договорот, што било желба уште од форумот во Давос. Она што го договориле министрита за надворешни работи на Македонија и Грција, сега рече Заев, треба да биде преточено во правен документ.

Тој не даде детаљи за тоа каде запнале преговорите и кои имиња се во игра, за решавање на спорот со името.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Торнадо во близина на плажите на Халкидики

Катерина Павлова-Николовска

УНХЦР стравува дека во потонатиот чамец во близина на Родос загинале десетици бегалци и мигранти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем шумски пожар на грчкиот остров Тасос

Ана Ололовска

Намалена невработеноста во Грција

А1он

Стајкурас: Грција по 12 години се враќа во европската нормала и повеќе не е исклучок во еврозоната

Промени во начинот на работење на Националната служба за разузнавање на Грција

А1он