nova vlada

Македонија

Собраниска седница за избор на нова Влада

А1он
Предлогот за новиот владин кабинет кој го достави мандатарот Димитар Ковачевски во следните два дена ќе биде пред пратениците во македонското собрание. Почетокот на седницата
Македонија

Груби: Убеден сум дека новиот состав на Владата ќе ја спроведе нејзината програма

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби е убеден во квалитетот на предложените имиња за новиот состав на Владата за исполнување на нејзините
Македонија

Османи бара фер однос од Димитров: Да им ја обезбедиме европската иднина на граѓаните која предолго само им ја ветуваме

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи информираше за начинот на кој се водат разговорите за надминување на отворените прашања со Република Бугарија, како во рамките
Македонија

Димитров за Ковачевски: Нема знаење во надворешната политика, не сум сигурен дека ја следел мојата работа

Кристијан Ландов
Без да одговори на кого му пречел во Владата, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров им посочи на новинарите за тоа да го прашаат идниот
Македонија

Димитров алармира дека по секоја цена ќе се решава спорот со Бугарија: Не му верувам на Бујар Османи

Кристијан Ландов
Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров кажа дека бил пречка за лошо решение со Бугарија, а посочи дека нема доверба во министерот за надворешни работи,
Македонија

Ковачевски до Собранието ги достави предлог-владиниот состав и програма, изборот на новата влада викендов

А1он
Мандатарот Димитар Ковачевски вчера до претседателот на Собранието, Талат Џафери го достави Предлогот за состав на нова влада и Предлог-програмата за нејзината работа, по што
Македонија

За новата влада ќе се гласа викендов

А1он
Претседателот Џафери го информирал мандатародт Димитар Ковачевски дека седницата за избор на новиот состав на владата ќе ја свика во сабота, 15 јануари 2022 година,
Свет

Нетанјаху оди во опозиција, по цели 12 години израелската влада ќе се прави без него

А1он
Осум израелски партии потпишаа денеска коалициски договор, со што се овозможува формирање нова влада, која за првпат по 12 години, нема да ја предводи Бенјамин
Регион

„Не сум страшливец“ – му порача Слави на Бојко

А1он
Во видео коментар на Фејсбук, лидерот на партијата „Има таков народ“, Слави Трифонов, кој го врати мандатот за формирање нова влада, го повтори ставот дека
Регион

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

А1он
Лидерот на ГЕРБ и бугарскиот премиер во заминување, Бојко Борисов, денеска ја потврди веста дека неговата партија ќе го номинира б, Даниел Митов, од неговата