nova vlada

Регион

Избрана косовската влада, опозицијата напушти пред обраќањето на новиот премиер Курти

А1он
Парламентот на Косово со 67 гласа „за“, 30 „против“ и ниеден воздржан, го изгласа лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ), Албин Курти, за нов премиер и
Регион

Романскиот Парламент ја одобри новата Влада на премиерот Кацу

А1он
Романскиот Парламент денеска ја одобри новата Влада, која како премиер ќе ја води поранешниот инверстициски банкар и министер за финансии Флорин Кацу. „За“ новата Влада
Регион

Брисел: Формирањето нова црногорска Влада е позитивен чекор

А1он
Европската комисија смета дека формирањето нова влада на Црна Гора претставува позитивен чекор напред, по изборите во август и конституирањето на новиот Парламент, изјави вечерва
Регион

ВИДЕО: Избрана новата влада во Црна Гора, се слави на улиците

А1он
Голем број граѓани излегоа на улиците на црногорските градови попладнето и вечерва за да го прослават изборот на новата влада на земјата, која ќе ја
Регион

Ѓукановиќ: Експозето на мандатарот Кривокапиќ полно со контрадикторности

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кој присуствува на презентацијата на програмата на новата влада во парламентот, за време на паузата изјави дека е „добро што почна
Регион

Новите црногорски власти нема да го повлечат признавањето на Косово

А1он
Црногорската „тројка“ – Здравко Кривокапиќ, Дритан Абазовиќ и Алекса Бечиќ потпишаа, како што беше оценето, историски договор за принципите на новата црногорска влада што ќе
Регион

Курти и Мустафа го официјализираа договорот за заедничка влада

А1он
Лидерите на партиите победнички на вонредните парламентарни избори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК),
Регион

Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово се договорија за заедничка влада

А1он
Партиите победнички на вонредните парламентарни избори во Косово, Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) успеаја денеска да го постигнат конечниот договор за
Свет

Путин го потпиша указот, Русија доби нова влада

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за составот на новата Влада предводена од Михаил Мишустин. До декретот на рускиот претседател предвидено е премиерот Мишустин