Втор ден расправа во Собранието, до полноќ треба да се гласа за новата Влада

Од:

Пратенците денеска втор ден ќе дебатираат за понудениот предлог за составот на новата Влада како и за програмата за работа што ја понуди мандатарот Димитар Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

Вчера по експозето на Ковачевски во кое тој вети решавање на енергетската и економската криза, раст на стандардот, платите и на пензиите како и цврсти позиции во идентитетските прашања во процесот со Бугарија, пратениците од власта и од опозицијата влегоа во расправа дебатирајќи секој од своите позиции.

Опозцијата тврди дека оваа влада нема легитимитет и оти се неопходни брзи предвремени избори. Пратениците на владеачките партии пак велат дека со новата Влада ќе биде обезбеден континуитет во политиките, а дека легитимитетот добиен на изборите пред две години е потврден со влезот на Алтернатива во мозинството.

Расправата за избор на нова влада трае најмногу два дена. Гласањето мора да се случи пред полноќ на вториот ден, За да биде изгласана владата потребно е да има поддржка од најмалку 61 пратеник.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пратеничка од СДСМ ќе бара извинување ако некој ја опцуе, но пцостите на Џафери не ги осуди

Кристијан Ландов

Џафери се правдаше за пцостите и нема да се извини, на Цветанка Иванова не и дозволи ниту да даде коментар

Кристијан Ландов

ВИДЕО: „Бегај бе таму, хеј сус!“, „Маму ви е**м“, Џафери со транспаренти пречекан во Собранието пред брифингот со новинарите

Кристијан Ландов

Пренџов: Власта пасивно го блокира Собранието

Мицкоски: Активната блокада продолжува, се што не е од интерес на граѓаните ќе биде блокирано

Мицкоски бара меѓународна реакција за пцостите на Џафери: Интерпелација нема да успее

Кристијан Ландов