kirjakos micotakis

Регион

Мицотакис од американскиот Конгрес: За демократијата да преживее Западот треба да си го среди сопствениот двор

А1он
Грчкиот премиер Киријакос Мицоткаис денеска се обрати пред американските конгресмени, што беше првпат во историјата еден грчки лидер да одржи говор во Конгресот на САД,
Регион

Мицотакис соопшти дополнителни мерки за справување со покачувањата на цената на струјата

А1он
Покривање на 50 отсто на зголемувањето на струјата за потрошувачка над 300 киловат часови за мај и јуни; вонреден надомест до 600 евра за граѓаните
Регион

Мицотакис го уверил Зеленски дека Грција ќе испрати помош и ќе прими бегалци

А1он
Начините за справување со тешките последици од 19-от ден од руската инвазија во земјата, била главната тема во телефонскиот разговор на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис
Регион

Мицотакис и Херцог изразија загриженост за ситуацијата во Украина

А1он
Загриженост за ситуацијата во Украина и поддршка за територијалниот интегритет, изразија грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и израелскиот претседател Исак Херцог за време на нивната денешна
Регион

Мицотакис: Европа треба да најде заеднички одговор за зголемувањето на цените на енергијата

А1он
Потребата Европа да најде заеднички одговор за зголемувањето на цените на енергијата и да ги поддржи и потрошувачите и бизнисите, ја истакна грчкиот премиер Кирјакос
Регион

Мицотакис со поддршка за свикување на првата Меѓувладина конференција на Албанија и Македонија со ЕУ

А1он
Се согласивме да работиме заедно за што е можно поскоро да се свика првата Меѓувладина конференција за Албанија и Северна Македонија, порача грчкиот премиер Кирјакос