kirjakos micotakis

Регион

Мицотакис: Во Грција е најжешко од 1987 година

А1он
Грција ја доживува својата најголема горештина од 1987 година, предупреди денеска премиерот Киријакос Мицотакис, откако синоптичарите најавија дека температурите подоцна би можеле да достигнат 45
Регион

Мицотакис: Кога ќе се намали притисокот врз здравствениот систем, тогаш ќе се вратиме во нормален ритам

А1он
Ќе можеме да му се вратиме на нормалниот ритам, само тогаш кога ќе бидеме апсолутно сигурни дека е значајно намален притисокот врз националниот здравствен систем,
Регион

Мицотакис: Младите и нивните забави најмногу го шират коронавирусот

А1он
Главната причина за ширење на вирусот во Грција и низ цела Европа беа забавите на младите, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на денешната
Регион

Мицотакис во Атина го прими Мас, разговараа за тензиите со Турција

А1он
Односите со Турција и последните случувања во Источниот Медитеран беа во фокусот на средбата на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со шефот на германската дипломатија Хајко
Македонија

(ВИДЕО) Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува наш силен лобист на патот кон ЕУ

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како
Регион

По наредба на Мицотакис се затвораат ски центрите и организираните плажи

А1он
Организираните плажи и ски центрите во Грција, од утре влегуваат на листата мерки на грчката Влада за спречување на ширењето на коронавирусот, откако премиерот Кирјакос
Регион

Мицотакис бара од Дол да ја суспендира партијата на Орбан од ЕПП

А1он
Со писмо до претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол, лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис бара да се спроведат внатрешни процедури за партијата Фидес
Регион

Договорот од Преспа една од темите на средбите на Мицотакис во Москва

А1он
Русија и Нова демократија се против Договорот од Преспа, но нивните несогласувања се различни. Грчката опозициска партија не е против членство на Скопје во НАТО,
Регион

Катругалос: Почнува нов период на добри, билатерални и пријателски односи меѓу двете земји

А1он
Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во интервју за грчкото радио „Сто кокино“, утрово рече дека со Договорот од Преспа почнува нов