Бошњаковски: Нема политичка и популистичка интенција во преименувањето на стадионот

Преименувањето на стадионот „Филип Втори“ во национална арена „Тоше Проевски“ е направено на предлог на Владата што е усогласен со семејството Проевски, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Зад предлогот нема никаква политичка или популистичка интенција како што, за жал, очигледно се создала навика во државата, дополни Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање за одлуката за преименувањето на вчерашната владина седница.

Како што објави владиниот портпарол по седницата, Владата донела одлука за преименување на стадионот во национална арена „Тоше Проески“ во чест на личноста која остави траен белег на македонската и регионалната современа историја.

Во 2009 година, претходната Влада го преименува поранешниот Градски стадион во Национална аера „Филип Втори“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: СЈО се интегрира во Обвинителство за организиран криминал на чело со Русковска

Ана Ололовска

Влада: Откажана лидерската средба, одбиваме партиски ултиматуми и блокада на напредокот на земјата

Ана Ололовска

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Татјана Ташкова

Османи: Кадровските промени значат нови политики за подобар стандард

Ана Ололовска

ВИДЕО: Разрешени директорите на МЕПСО, ЕЛЕМ, началникот на УБК и десетици други функционери

Галена Николовска-Ризвановиќ

Османи- Чавушоглу: Северна Македонија и Турција остануваат стратешки партнери

Ана Ололовска