imeto

Македонија

Националната арена во Скопје ќе се вика „Тоше Проески“

А1он
Националната арена „Филип Втори“ во Скопје е преименувана во „Тоше Проески“, одлучи Владата на денешната седница. Утрово на редовната 129 #седница на @VladaMK донесовме одлука
Македонија

Милошоски ја пречкрта „Северна“ на својата акредитација

А1он
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, кој е дел од собраниската делегација што учествува на Пролетната сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа, на својата
Македонија

(ВИДЕО) Бошњаковски: Химната останува иста и текстуално и инструментално

А1он
Националната химна останува, ниту некогаш се разговарало химната да претрпи измени, ниту за тоа ќе се разговара. Химната останува иста и текстуално и инструментално, рече
Македонија

СДСМ: Во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО секаде стои Република Северна Македонија

А1он
Мицкоски лаже и е лицемерен, во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО секаде стои Република Северна Македонија, велат од СДСМ денеска преку соопштение. „На површина исплива
Македонија

Жерновски: Очекуваме конкретен датум за преговори на нашата земја со ЕУ во јуни

А1он
Пред Мешовитиот парламентарен комитет кој во Стразбур го одржува својот 16-ти состанок под заедничко претседавање со Алојз Петерле од ЕНП, Словенија и Горан Милевски од
Македонија

Новото уставно име може да биде внесено во учебниците уште во следната школска година

А1он
Постои можност во следната школска година во учебниците да биде внесено новото уставно име Република Северна Македонија , но само доколку ставовите се усогласат на
Регион

Спирцис: Грција ќе постави табли со новото име, аеродромот во Солун останува „Македонија“

А1он
Грчкиот министер за инфраструктура и транспорт Кристос Спирцис вели дека таблите на патиштата во Грција со новото име на земјава ќе бидат поставени, но не
Регион

Мицотакис: Договорот од Преспа речиси ја даде на друг придавката „македонски“

А1он
Лидерот на Нов демократија, Кирјакос Мицотакис, говорејќи во Европскиот парламент за време на на активностите на Европската народна партија, се осврна и на Договорот од
Македонија

Втора средба на Заедничкиот комитетот на експерти од Северна Македонија и Грција

А1он
Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти (ЗИКЕ) за историски, археолошки и образовни прашања, утре и задутре во Скопје ќе го одржи вториот состанок, соопштуваат од грчкото