Ставот на Иванов за името го блокира патот кон ЕУ

Од:

Катица Јанева и судбината на Специјалното јавно обвинителство, како и желбата на Мицкоски тој да одлучува кој ќе биде државен јавен обвинител, не се единствениот камен на сопнување на патот кон добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Иванов не потпиша Укази за прогласување на 11 закони, поради новото име Република Северна Македонија. Се работи за закони од интерес на граѓаните и државата. Иванов, според образложението, указите не ги потпишал, бидејќи во извршувањето на функцијата, секогаш постапувал согласно дадената свечена изјава дека ќе го штити Уставот, и како што вели, ќе ги брани интересите на Република Македонија.

Три реформски закони, меѓу кои и Законот за судовите беа донесени минатата недела со консензус, или со повеќе од 80 пратенички гласа, и нив според Уставот, шефот на државата е должен да ги потпише. Но, извесно е дека Иванов и во овој случај ќе оди на непотпишување на законите.

Иванов, одбива да ја смени и таблата на неговата резиденција, каде што стои сѐ уште името Република Македонија. Од друга страна „Службен весник“ пак одбива да објавува одлуки и укази од Ѓорге Иванов, бидејќи, велат се неуставни, затоа што „на нив стои старото име на државата“. Не се објавени неколку укази на одлуки на Иванов за унапредувања и именувања во армијата и за испраќање воени претставници во НАТО и во Париз, кои беа заведени и испратени со името Република Македонија.

Роковите притискаат, Брисел веќе даде рок до кога треба да бидат донесени реформските закони. И ако политичките опоненти можеби и ќе постигнат согласност, сите собраниски седници паѓаат во вода поради непотпишување на законите од страна на Иванов.

Власта имаше обезбедено 68 пратеници и беше во потрага и убедување на уште 12 за да се изгласа последниот од законите кои ги бара Брисел, но очигледно не играше на картата на гласот на Ѓорге Иванов, кој го чуваше како адут на два месеци пред заминувањето од претседателската функција.

Би можело да ве интересира

Лукашенко ќе ги пушта мигрантите слободно да влегуваат во ЕУ, за инает на Брисел

Жарко Настоски

Лајен предлага на Турција долгорочно да ѝ се помогне околу мигрантите

Жарко Настоски

ЕУ: Филмовите и ТВ-програма од Британија закана за европската културна разновидност

Ана Ололовска

Србите преку Брисел дознаа дека нивните власти му вовеле санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

ЕУ воведе четврти пакет санкции против Белорусија

Ана Ололовска

Брисел му воведува економски санкции на Лукашенко

Жарко Настоски