Русија го призна името Северна Македонија

Од:

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација.

Во соопшението на руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во Скопје е добиена нота од нашето МНР со која се известува дека официјалното име на државата е променето во Република Северна Македонија.

-Руската Федетација ја призна таа држава под новото име-Република Северна Македонија, се нагласува во соопштението на руското МНР.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Лансирани ракети кон руски Сухој над Идлиб, пилотот успеа да ги избегне

Предраг Петровиќ

Песков: Лажни се наводите на американските разузнавачи дека Русија се меша во кампањата во САД

Ана Ололовска

Американското разузнавање тврди дека Русија повторно сака да му помогне на Трамп на изборите

Ана Ололовска

Путин се надева на подобри односи со Украина

Ана Ололовска

САД со осуда за Русија за кибер нападите во Грузија

Захарова: Не се прекинати контактите меѓу Русија и Турција за Идлиб

А1он