Русија го призна името Северна Македонија

Од:

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација.

Во соопшението на руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во Скопје е добиена нота од нашето МНР со која се известува дека официјалното име на државата е променето во Република Северна Македонија.

-Руската Федетација ја призна таа држава под новото име-Република Северна Македонија, се нагласува во соопштението на руското МНР.

Би можело да ве интересира

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он

Еднo лице загина при пожар во руска електрана на Арктикот

Ана Ололовска

Руски хирург: Коронавирусот личи на проба за биолошка војна

А1он