„Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

Од:

На забелешка од Грците веднаш е сменето името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“!

Грчкиот весник „Прототема“ објави дека е корегирано името на кампањата и дека е вметната географската одредница согласно Преспанскиот договор.

„Туристичките власти на балканската држава инвестираа во детална и скапа промотивна кампања во која се обидоа да ја претстават античката македонска историја како своја, пропуштајќи да ја вклучат географската одредница во главниот слоган „Македонија вечна“, пишува Прототема.

Владата на Никола Груевски во 2009-та и 2010-та година преку кампањата „Македонија вечна“ ја промовираше земјата како туристичка дестинација на програмата на Си-Ен-Ен.

Би можело да ве интересира

Пецас: Не постои никаков проблем околу ратификацијата на трите договори со Северна Македонија

Ана Ололовска

Ципрас ѝ препорача на актуелната грчка Влада да се придржува до Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Ципрас: Мицотакис им должи извинување на Грците што ги измами и ги наполни со лаги, омраза и поделби за Договорот од Преспа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Промовиран Преспа форум за дијалог – проект бренд на нашата држава

Ана Ололовска

„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Маја Илиевска-Пачемска

„Жито Лукс“ ја избриша Македонија од Статутот, купувачите најавија бојкот на производите до банкрот на компанијата

Маја Илиевска-Пачемска