Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Од:

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот Селим Адеми дискутираа што да пишува во извештајот, Република Македонија или Република Северна Македонија.

Дилемата ја отвори Караџовски, кој почна дискусија за името на државата што треба да го пишува на извештајот.

„Да не кажам дека кога сум се родил јас, таа држава не се викала Северна Македонија“, рече Караџовски појаснувајќи дека промените настанале во 2019 година, а извештајот е за претходната година.

„Во заблуда сте. Не сте ја смениле сè уште таблата на влезот. Сигурен сум дека и печатите не се сменети. До крај ја браневте Република Македонија. Јас, Селим Адеми, сум член на Судскиот совет на Република Северна Македонија, иако бев избран од Собранието на Република Македонија“, рече Адеми.

Претходно, 12-те члена на Советот назначија в.д. претседатели на 10 основни судови во државата.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Борисов: Моја грешка е што реков северномакедонци, извинете

Кристијан Ландов

Кривичен суд го доби решението за суспензија на Панчевски, но тој не се појави да го подигне

Татјана Ташкова

Јово Вангеловски денеска куртули од разрешување – го спаси ДУИ

Васко Маглешов

Здравев: Изненаден сум од она што се случи со СЈО

Ана Ололовска

Миљазим Мустафа, 14 години дел од извршната власт, од денеска ќе одлучува за избор и разрешување судии

Васко Маглешов

Од денеска нови регистарски таблички со NMK

Ана Ололовска