Милошоски ја пречкрта „Северна“ на својата акредитација

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, кој е дел од собраниската делегација што учествува на Пролетната сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа, на својата легитимација го пречкртал зборот „Северна“. За ваквиот потег тој се пофали на социјалните мрежи, објавувајќи ја пречкртаната акредитација.

„Македонија е името на народната воља, согласно референдумите од 1991 и 2018 година!
Искористи ја за таа цел секоја можност, секоја акредитација, секој потпис и обележје, дома и во странство, во име на правото на самоопределување и заради достоинството на секој Македонец!

Во наредните неколку дена делегацијата на македонското Собрание е во Парламентарното Собрание на Советот на Европа, предводена од шефот на делегацијата Бетиане Китев заедно со пратениците Шпреса Хадри и Антонијо Милошоски. Тие ќе учествуваат на Вториот дел од редовната сесија на ПС на СЕ што се оддржува во Стразбур, Република Франција.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Грижата на СДСМ за медиумските права и слободи е лажна

(ВИДЕО) Арсовски: Седум дена никој не знае каде е Катица Јанева

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Предлог законот за ЈО

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев стои зад аферата „Рекет“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трипуновски: Власта наместо да ужива во климатизираните кабинети да работи на унапредување на аграрот

Спојувањето на СЈО во ЈО е прифатливо за ВМРО-ДПМНЕ, но не и предлогот Русковска да го води обвинителството