(ВИДЕО) Бошњаковски: Химната останува иста и текстуално и инструментално

Од:

Националната химна останува, ниту некогаш се разговарало химната да претрпи измени, ниту за тоа ќе се разговара. Химната останува иста и текстуално и инструментално, рече на денешната прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

– Вчера поради доцнење при слетување на авионот со грчкиот премиер Алексиск Ципрас беа изоставени сите свечени активности при дочекот, кои вклучуваат гарда, поставување цвеќиња и интонирање на химната, меѓу другото, и пред Владата, рече Бошњаковски одговарајќи на новинарско прашање.

Додаде дека биле изоставени овие активности со цел да се добие на време, бидејќи посетата беше работна и во текот на еден ден имаше премногу активности.

– Химната во ниту еден момент не била спорна. Преспанскиот договор на ниту еден начин не рефлектира врз националната химна. Како потврда во периодот по потпишувањето на Преспанскиот договор во повеќе различни прилики националната химна била интонирана пред официјални грчки претставници како што беше кревањето на знамето на НАТО пред зградата на Владата, рече Бошњаковски.

Во контекст на тоа додаде дека истото се случи пред неколку дена на Националниот ден на Република Грција на прием организиран од грчката Амбасада каде беше интонирана нашата химна.

– Исто така на спортски натпрервари како што беа квалификациите во Грција за Европското ракометно првенство нашата сениорска репрезентација играше во Грција, каде се интонираше нашата национална химна. Ова се примери кои укажуваат дека химната ниту била спорна, ниту ќе биде спорна, рече владиниот портпарол.

Би можело да ве интересира

Шекеринска: Покажавме на дело дека никој веќе не е над законот

Ана Ололовска

Османи: Разликите за законот за јавно обвинителство не се непремостливи

Ана Ололовска

Османи: Венецијанската комисија треба да одлучи дали ќе даде мислење за целиот Закон за јазици или само спорните делови

Ана Ололовска

Новата Влада на Италија утре ќе положи заклетва

Владата во недела организира прослава по повод Денот на независноста

Ана Ололовска

Владата со осуда за објавата на Стоилковски, очекува опозицијата да се огради

Ана Ололовска