hajko mas

Свет

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во карантин откако се заразил еден од неговите телохранители

Горјан Грнчаровски
Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас од денеска е во карантин, откако беше утврдено дека еден од неговите телохранители e позитивен на тестот за
Регион

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас најави посета на Белград и Приштина

А1он
Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска оцени дека има напредок во продолжување на Дијалогот Белград – Приштина и најави дека ќе ги посети Србија
Регион

Белград и Приштина итно да го продолжат дијалогот, повикаа Германија и Франција

А1он
Министрите за надворешни работи на Германија и Франција, Хајко Мас и Жан-Ив Ле Дријан, повикаа на итно продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, под
Регион

Разговор Мас-Логар: Самитот на ЕУ со земјите од Западен Балкан е многу важен

А1он
Важно е и во услови на вонредна ситуација поради епидемијата на коронавирусот да се одржи самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан, се
Свет

Хајко Мас ја осуди Венецуела за протерувањето на германскиот амбасадор

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ја осуди одлуката на Венецуела за протерување на германскиот амбасадор од Каракас, оценувајќи дека ова само ја отежнува
Македонија

(ВИДЕО) Мас: Нема подостојни за наградата „Евалд Фон Клајст“ од Ципрас и Заев

А1он
Наградата „Евалд Фон Клајст“ што Минхенската конференција за безбедност ја доделува како признание за особен придонес за мирот и стабилност во светот и за афирмација
Македонија

Мас: Голема победа на дипломатијата

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас порача дека денешната ратификација на Преспанскиот Договор во грчкиот Парламент е одлична вест и за Европа. -Одлични вести
Свет

Мас: Во случај на пропаѓање на ИНФ, важно е да се спречи трка во вооружувањето

А1он
Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас изјави дека безедноста на Европа нема да се подобри ако дополнителен број нуклеарни боеви глави бидат распоредени
Македонија

Мас очекува и грчкиот Парламент да даде согласност за Договорот од Преспа

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание преку соопштение изрази очекување дека и Грција ќе даде
Свет

Германскиот шеф на дипломатијата: Премногу е ризично да се притиска Иран

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, предупреди денеска во Њујорк дека преголем притисок кон Иран може да го наведе Техеран да продолжи со воената