Мас очекува и грчкиот Парламент да даде согласност за Договорот од Преспа

Од:

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание преку соопштение изрази очекување дека и Грција ќе даде согласност за Договорот од Преспа и оти Македонија потоа ќе стане членка на НАТО и ќе почне преговори со Европската унија.

– Решението на спорот за името помеѓу Скопје и Атина е на дофат. Очекувам дека и грчкиот Парламент ќе даде согласност за договорот и дека земјата Северна Македонија потоа брзо ќе му се приклучи на НАТО и ќе може да почне преговори за приклучување во ЕУ. Спорот за името помеѓу Скопје и Атина траеше 27 години. Одговорните, пред се, премиерот Ципрас и премиерот Заев, презедоа енормни напори за конечно да се реши овој конфликт. Тие дадоа охрабрувачки пример за тоа дека упорната работа со факти, издржливоста и политичката храброст во дипломатијата може да доведат до успех. Ова испраќа охрабрувачки сигнал во целиот регион, наведува шефот на германската дипломатија во соопштението пренесено од Дојче Веле на македонски јазик.

Би можело да ве интересира

Во Германија за еден ден околу 6.000 новозаразени со коронавирус

Ана Ололовска

Германија/Ковид-19: Северна Рајна-Вестфалија пред колапс на здравствениот систем

Ана Ололовска

Германија/Ковид-19: Над 42.000 заразени, повеќе од 250 смртни случаи

Ана Ололовска

Германија и помага на Италија, прифаќа пациенти со коронавирус

А1он

Според истражувања Германците се песимисти како никогаш досега

Ана Ололовска

Германија/Ковид-19: За 24 часа 50 починати, нови речиси 5.000 заразени

Ана Ололовска